09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

Daha üretilmeden “İyi Tasarım” ödülü aldı!

Anadolu Isuzu’nun gelecek yıl Türkiye’deki fabrikasında üretimine başlayacağı Novociti Life modeli, Design Turkey’de “İyi Tasarım” ödülünün sahibi oldu...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:04/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:04
DÜNYA’nın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality kapsamında 6.’sı düzenlenen Design Turkey, kendi sınıflarında en iyi tasarımları seçti. “Ulaşım Araçları ve Aksesuarları” kategorisinde farklı dallarda düzenlenen yarışmada “İyi Tasarım” ödülü Anadolu Isuzu’nun gelecek yıl Türkiye’deki fabrikasında üreteceği Isuzu Novociti Life modelinin oldu. Aracın tüm tasarımı engelli bireylerin ve yaşlıların sosyal hayatın içinde daha fazla yer almaları için Anadolu Isuzu’nun Ar-Ge Merkezi’nde, Türk tasarım ekibi tarafından alçak tabanlı olarak tasarlandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin ödülünü verdiği “İyi Tasarım” için 2’si yabancı olmak üzere toplam 5 jüri üyesinin kararı belirgin oldu.
Ödül için başvuran adayların belirli bir kriterin üzerine çıkması ve kendilerini kanıtlamaları beklenirken, bu kriterleri karşılayan tüm tasarımlara ödül etiketi verildi. 2018 yılı başında satışına başlanacak olan Novociti Life, böylelikle, ilk ödülünü Türkiye’nin en prestijli tasarım yarışmasından aldı.
Anadolu Isuzu’nun Novociti Life ile aldığı “İyi Tasarım Ödülü”, temel tasarım kriterlerinin tamamını yerine getirmenin yanında kullanıcıya fayda sağlayan, rakiplerinden farklılaşan, çekici bir görsel ve duyusal etki yaratan, sürdürülebilir olan ve kaliteli bir tasarım için uygun detayların geliştirildiği tasarımlara veriliyor. Dünya lansmanı Kortrijk’te düzenlenen Busworld 2017 Fuarı’nda yapılan Isuzu Novociti Life, kentiçi taşımacılığa yepyeni bir boyut kazandıracak. Kentiçi taşımacılık sektöründeki ihtiyaçların ve küçük otobüslerden beklentilerin farklılaştığı günümüzde, yeni nesil Novociti Life bu değişimi yansıtacak.
Alçak tabanlı bir midibüs olarak tasarlanan Novociti Life, bu sayede sosyal hayata her geçen gün daha fazla dahil olan engelli ve yaşlı nüfusun toplu ulaşım araçlarına erişimini kolaylaştıracak ve kent yaşamına adaptasyonlarını destekleyecek. Alçak tabanlı olabilmesi için motoru arkaya taşındı ve yapılan bu değişiklik, ses izolasyonu ile seyahatlerin daha konforlu geçmesine de katkı sağlayacak. Altyapı platformu ile tam anlamıyla bir küçük otobüse dönüştürülen ve Avrupa’nın değişen şehiriçi toplu taşıma ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda geliştirilen Novociti Life, uygun fiyatı ve operasyonel maliyet yapısı ile başta Avrupa olmak üzere Türkiye’deki belediyelerinin yeni çözüm ortağı olacak.