18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

e-Jest Busworld’de görücüye çıktı

Karsan, Belçika’da düzenlenen Busworld Europe 2017 Kortrijk Fuarı’nda dünyanın dört bir yanına ihraç ettiği otobüslerini sergiledi...

Ekleme: 20 Ekim 2017 Cuma 21:34/ Güncelleme: 20 Ekim 2017 Cuma 21:34
ULUSLARARASI otobüs, yedek parça ve aksesuarları fuarı Busworld Europe 2017 Kortrijk, Belçika’da kapılarını açtı. Karsan, fuara toplam 4 araçla katıldı. Bu yıl elektrikli ulaştırma çözümlerinin ön planda tutulduğu fuarda, Karsan’ın ürettiği ilk yerli ve elektrikli minibüs modeli olan Jest dikkatleri üzerine çekti. Elektrikli Jest’in yanı sıra yenilenen Jest +, alçak tabanlı ve kentiçi toplu taşımaya uy- gun 8.15 metre uzunluğundaki Atak ile 31 yolcu kapasiteli Star da dünyanın en önemli üreticilerinin katıldığı Busworld Europe Kortrijk Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Fuarla ilgili açıklama yapan Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan’ın gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımları, çev- reci çözümleri doğrultusunda seri üretime hazır hale getirilen elektrikli Jest ve ihracat pazarlarına dikkat çekti. Karsan CEO’su Okan Baş, “Tekerlek li  sandalye  alabilen,  fabrika  çıkışlı  ilk elektrikli  minibüs unvanına sahip Karsan Jest, tüm ülkeler için dar şehir yollarında kullanıcılar için en çevreci çözümü sunuyor. 165 km.’lik menzile sahip olan sıfır emis yonlu, elektrikli Karsan Jest’te 33 kWh’lik iki batarya paketi bulunuyor. Ülkemiz için böylesine önemli bir yerli aracı dünyanın en önemli fuarlarında sergilemek gurur verici” dedi. Karsan tarafından üretilen araçların, tamamen kendi pazarını yaratabilen araçlar olduğunu vurgulayan Baş; “Bu nedenle, söz konusu ürünlerimizi Avrupa’da göstermek ve tanıtımını sağlamak gerekiyor. Baş- ta Fransa, Almanya, İspanya, İtalya olmak üzere minibüs kültürünü, toplu taşımada verimliliği artıracak 6 ila 8 metre arası ürünlere yönelik alışkanlığı Avrupa’ya taşıyıp yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.