18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

“Otonom Hukuk” yasaları yazılıyor

Bugünlerde ABD ve Avustralya olmak üzere birçok ülkede hukukçular otonom araçlar üzerinde mevcut sistemlerini değiştirmek için yoğun bir biçimde çalışıyor...

Ekleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:30/ Güncelleme: 13 Ekim 2017 Cuma 21:30
OTOMOBİL sektörü için devrim niteliğinde olan otonom araçlar hukuk kurallarını da baştan yazdıracak gibi görünüyor. Son olarak Avustralya Hükümeti’nin gerçekleştirdiği panel sonrasında hazırlanan raporda araç sürü- cü kurallarının otonom araçlara nasıl uyarlanabileceği tartışıldı. Ulusal Nakliye Komisyonu (NTC), 2020’ye kadar otonom araçlar üzerindeki kuralları endüstrinin kilit oyuncularından alacağı geri bildirimler ile net bir biçimde belirlemek istiyor. Raporda otonom araç kazalarından, alkollü otonom araç kullanımına kadar netlik kazanması bekleyen konu var.
NTC, otonom araçlarda alkollü araç kullanma modu olması gerektiğini düşünüyor. Alkol alan kişilerin bu sü- rüş modunda seyahat etmeleri bekleniyor. Öte yandan alkollü araç kullanmaya yönelik cezai yaptırımların aracı manuel kullanan kişileri kapsama gerektiği belirtiliyor. Bu noktada ise otonom aracın çok daha yüksek sürüş teknolojisine sahip olması ve alkollü yolcunun durumunu algılaması bekleniyor.
NTC’ye göre açıklık kazanması gereken diğer bir konu ise araç-paylaşımına yönelik. Aracın kaza yapma- sı durumunda bu durumdan sorumlu kimin tutulacağı kafaları karıştıran diğer bir konu. Kendi kendine sürüş modunda giden bir aracın kazaya karışması durumunda aracı geçici olarak ortak kiralayan kişilerin kazadan sorumlu olmaması bekleniyor.
NTC’nin otonom araba üreticilerinden bir diğer beklentisi ise kazaya neden olan aracın otonom kullanılıp, kul- lanılmadığının tespit edilebilmesi. Zira, kaza yapan araç sürücüsünün aracını manuel kullanmadığını söylemesi durumunda, konunun açıklık kazanması gerekiyor ki, sorun çözülebilsin.