20 EYLÜL 2018 PERŞEMBE

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu tamam

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nu kullanarak Kars’tan Gürcistan’a seyahat eden Bakan Arslan, proje kapsamında ilk yolcu taşımacılığını da gerçekleşmiş oldu...

Ekleme: 21 Temmuz 2017 Cuma 21:30/ Güncelleme: 21 Temmuz 2017 Cuma 21:30
KARS-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan yetkilileriyle, büyük kısmı tamamlanan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu’nu kullanarak Kars’tan Gürcistan’a se- yahat edip, proje kapsamında ilk yolcu taşımacılığını gerçekleştirdi. Yol boyunca sınır köylerindeki çok sayıda kişi, cep telefo- nuyla hatta ilk kez yolcu taşımacılığı yapan treni görüntüledi, seyahat edenleri selamladı.
Bakan Arslan, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuk Bak- htadze, Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev’i de yanına alarak, seyir halinde tren- de gazetecilere açıklamalarda bu- lundu. Bakan Arslan, yol boyun- ca inşaat çalışmalarını yerinde görme ve üç ülkenin yöneticileriyle görüş alışverişi yapma fırsatı bulduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projeye büyük önem verdiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu; “Zor bir güzergah, 3 ülke birlikte çalıştı. Memnuniyetle ifade edebiliriz ki ilk defa yolculu seyahat yapıyoruz. Bugün bir tarih yazılıyor. Kısa sürede Türkiye ve Gürcistan’daki çalışmalar, üç ülkenin iş birliğiyle bitmiş olacak. Bu hattı özellikle, yük taşımacılığına sunmuş olacağız. En az bizim kadar Kazakistan, Çin ve AB’nin tamamını ilgilendiriyor. Çünkü, başka koridorları düşündüğünüzde çok daha kısa sürede ve düşük maliyette ciddi bir yük getirisi sağlıyor. Son aşamanın mutluluğunu yaşıyoruz...”