21 MAYIS 2019 SALI

Günde 1.5 Milyon yolcu taşınacak

İstanbul’da iki yaka arasında direkt hizmet verecek banliyö hattının 77 km.’lik güzergahının tamamı kesintisiz hale gelince sistemde, günde 1.5 Milon yolcu kapasitesi ortaya çıkacak...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 21:53/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 21:53
İSTANBUL-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’un her iki yakasında yapımı süren banliyö hatlarının 2018 sonu itibarıyla hizmete gireceğini belirtip; “Banliyö hattındaki 77 km.’lik güzergahın tamamı kesintisiz olunca günde 1.5 Milyon yolcuya hizmet edecek sistemi İstanbullular’ın ve kente gelen misafirlerin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz” dedi.
Bakan Arslan, “Asrın projesi” olarak nitelendirilen Marmaray’ı vatandaşların yoğun şekilde kullandığını ifade ederek; “Yaklaşık 15 km.’lik Ayrılıkçeşme’den Kazlıçeşme’ye kadar olan mesafeyi 4 yılda, 300 Milyon’a yakın yolcu kullandı. Marmaray’daki konforu görünce hem Anadolu, hem Avrupa Yakası’ndaki banliyö hatlarının Marmaray gibi metro standartlarına getirilmesi ve sürüşün kesintisiz haline gelmesi yönündeki beklentileri biliyoruz. O yüzden de, Gebze’den Ayrılıkçeşmeye gelip Marmaray ile birleşecek Kazlıçeşme'den de Halkalı’ya kadar banliyö hatlarının metro standartına dönüştürüleceği ve Marmaray araçla- rının kullanacağı sistemde, bütün güzergah boyunca çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Bakan Arslan; “2018 Ağustos ayında inşaatı bitirmek, bir ayda da elektrik ve sinyalizasyon uygulamalarını tamamlayıp, yaklaşık 3 aylık test sürecinden son- ra 2018 yıl sonu itibarıyla banliyö hattını hizmete açacağız. Tamamı hizmete açılınca günde 1.5 Milyon yolcu hareket edecek. İstanbullular’ın 13 ay daha sabretmesi gerekiyor” diye konuştu.