29 KASIM 2020 PAZAR

Yunanistan’da "Otonom" minibüsler hizmete girdi

Yunanistan’ın Trikala (Tırhala) şehrinde Avrupa’nın ilk şoförsüz “Otonom” minibüsleri deneme sürüşlerinin ardından, hizmet vermeye başladı...

Ekleme: 9 Ekim 2015 Cuma 16:51/ Güncelleme: 9 Ekim 2015 Cuma 16:51
YUNANİSTAN-Avrupa Birliği  tarafından araştırma ve teknolojik kalkınma programı çerçevesinde 2012’de başlayan bir program çer- çevesinde üretilen şoförsüz otobüsler, 2014-16 yılları arasında 5 Avrupa şehrinde altı ay süreyle hizmet verecek. Şoförsüz minibüsler, Avrupa’da ilk defa Yunanistan’ın Teselya Bölgesi’nde Trikala Şehrinde 11 Eylül’de deneme sürüşlerine başladı. Bu ayın başından itibaren ise vatandaşların kullanımına sunuldu. 
Trikala Belediyesi tarafından desteklenen program, aylar süren güzergah belirleme ve vatandaşların bilgilendirilmesinin ardından deneme sürüşlerine başladı. Vatandaşların güzergah boyunca otomobillerini park etmemeleri istendi. Birkaç gün önce de yolcuların kullanmaya başladığı minibüsler, şehrin en işlek caddele- rinde hizmet veriyor. Elektrikle çalışan çevre dostu minibüsler, GPS sistemi, engel tanıyan lazer ve bilgisayar yardımıyla hareket ediyor. Minibüsler vatandaşların şaşkın bakışları arasında yol alıyor. Kimi meraklı vatandaş dene- me amaçlı minibüsleri kullanır- ken diğerleri ise fotoğraflıyor. 
Osman Şah (Kara Osman Pa- şa) tarafından 16. yüzyılın başlarında Mimar Sinan’a yaptırılan Trikala’daki Kurşunlu Cami durağının da bulunduğu minibüsleri vatandaşlar Pazartesi günü hariç haftanın diğer günlerinde kullanabiliyor. Mavi hatta 2.34 km. güzergahta 9 durak ile hizmet veriyor. 15 yolcu kapasitesine sahip minibüsler 20 km. hız yapabiliyor. Kırmızı hattın uzunluğu ise yarım km., 3 duraktan oluşuyor. 
 
5 ADAY ARASINDA
Avrupa’da 12 pilot şehir yarışmasında finale kalan Oristano (İtalya), Vantaa (Finlandiya), Trikala (Yunanistan), Sophia Antipo lis (Fransa), San Sebastian (İspanya) olmak üzere 5 şehir arasından Yunanistan’ın Trikala şeh- ri, en çok oyu alarak pilot uygula- masına ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştı. Trikala ile kullanılmaya başlayan şoförsüz minibüsler, diğer 4 Avrupa şehrinde de 6 ay boyunca kampüsler ve fuar a- lanlarında yolcu taşıyacak. CityMobil2 adı verilen program çerçevesinde şoförlerin yerini bilgi- sayarlar alıyor. Minibüslerin top- lu taşıma araçları ile birlikte destek amaçlı sistemin entegre edilmesi amaçlanıyor. Eylül 2012 - Eylül 2016 dönemini kapsayan programa Avrupa genelinden 45 kurum ve kuruluş destek veriyor. Programın toplam bütçesi yaklaşık 18 Milyon Euro (9 Milyon 500 Bin Euro’su AB desteği). Programa Yamaha, Robosoft, 2 GetThere, Induct ve Movemile olmak üzere 5 üretici şirket katkı sunuyor. Minibüsler, 5 şehrin bel- li güzergahında hizmet veriyor.