26 MART 2019 SALI

Turkish Cargo’ya ilk Boing 777F teslim edildi

THY’nin hava kargo taşımacılığı sektöründeki alt markası Turkish Cargo’nun bu yıl içerisinde sipariş ettiği iki adet 777 kargo uçağının teslim töreni yapıldı...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:41/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:41
İSTANBUL-Dünya’nın en uzun menzilli ikiz motorlu kargo uçağı Boeing 777F, teknolojik anlamda gelişmiş 777-200 LR (uzun menzilli) yolcu uçağına dayanmakla birlikte, 102 Bin kg tam yüklü hâli ile 4 Bin 900 deniz mili (9 Bin 070 km.) uçarak farkını ortaya koyan devin iki tanesi Turkish Cargo tarafından teslim alındı.
Teslim töreninde konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “Bugün, burada birlikte kutladığımız ilk 777 kargo uçağımızın teslima- tı, süratle geliştirdiğimiz kargo faaliyetlerimiz için önemli bir dönüm noktasını teşkil ediyor. Turkish Cargo, 2017’nin Ocak ayı itibariyle direkt kargo seferi düzenlediği nokta sayısını 55’ten 73’e çıkarıp; taşınan kargo miktarını geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 oranında artırarak, yaklaşık bir milyon tona yükseltti. Bu dikkat çeken performans, sektörel anlamda oldukça büyük bir başarı. Hızla büyüyen kargo operasyonlarımıza artı değer katacak bu teslimat ile eminim ki alanında etkin profil çizen Turkish Cargo, mevcuttakinden daha fazla rekabet ve genişleme hızı ile İstanbul’daki merkezimizden kısa ve uzun menzilli noktalara daha kısa sürede ulaşarak çizdiği yükselen grafiği daha da yukarıya taşıyacaktır” dedi.
“777 kargo uçağını Türk Hava Yolları’na teslim etmekten onur duyuyoruz” diyerek sözlerine başlayan Boeing Orta Asya, Afrika, Rusya, Türkiye, Orta Doğu Bölgelerinden Sorumlu Ticari Uçaklar Satış Pazarlama Başkan Yardımcısı Marty Bentrott ise; “Bu uçak, gerek mesafe, gerekse gelişmiş kargo kapasitesi ile Türk Hava Yolları’nın küresel kargo hizmetini çok daha kârlı bir şekilde büyütmeyi sürdürmesinde kusursuz bir tercih olarak önem kazanıyor” dedi.