22 MART 2019 CUMA

THY’den ilginç taşınma teklifi!

THY, 3. Havalimanı’na taşınma sürecinde önceliğin Atatürk Havalimanı’nı merkez olarak kullanmayan havayollarına verilmesi talebini DHMİ’ye iletti...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 21:55/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 21:55
İSTANBUL-İstanbul’a yapılan 3. Havalimanı’nın inşaat çalışmaları devam ederken, taşınma süreci de bir taraftan planlanıyor. Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösteren şirketler 3. Havalimanı’na taşınma sürecine ilişkin İstanbul Grand Airport (İGA) yetkilileri ile görüşmeleri sıklaştırdı ve öneriler değerlendirilmeye alındı. İGA yetkilileri arasında taşınmaya ilişkin görüşmeler sürerken, Türk Hava Yolları’ndan da ilginç bir talep geldi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne bir yazı ile talebini ileten THY, taşınma planına ilişkin görüşlerini belirtti.
Dünya’da örneği olmayan büyüklükte bir taşınma yaşanacağının altını çizen Türk Hava Yolları, iki farklı senaryoya vurgu yaptı. Buna göre, bütün paydaşların tek seferde 3. Havalimanı’na taşınması, ya da öncelikle, hub taşıyıcısı olmayan havayollarının 3. Havalimanı’na taşınması ve bir süre iki havalimanının eş zamanlı çalışması senaryolarının masada olduğunu hatırlattı.
THY, 2006 yılında Bangkok’ta Thai Airways ve 2014 yılında Katar’da Qatar Airways’in yeni havalimanına aşamalı olarak taşınmalarını da örnek olarak DHMİ’ye sundu. THY, aşamalı geçişin riski azaltacağını ve yeni havalimanında operasyonun tam anlamıyla hazır hale geldiği görüldükten sonra, herhangi bir aksaklık olmadığı takdirde taşınma sürecinin iki ile dört haftada tamamlanacağını da vurguladı.
THY, bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurarak 3. Havalimanı’nın açılış töreninde münferit olarak uçuş gerçekleştirdikten sonra öncelikle, diğer havayollarının faaliyete başlamasını, Atatürk Havalimanı’nı merkez olarak kullanan THY’nin ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin belirlediği süre zarfında geçişini tamamlaması talebini iletti. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bolat imzalı talep yazısına DHMİ’nin cevapı şimdiden merak konusu oldu.