26 MAYIS 2019 PAZAR

“Kendine yeten” sınıfı havaalanı sayısı artıyor

Uruguay yeni bir haber ile gündeme geldi. Montevideo’daki Carrasco Uluslararası Havalimanı “Kendine yeten” sınıfına dahil oldu...

Ekleme: 20 Ekim 2015 Salı 08:12/ Güncelleme: 20 Ekim 2015 Salı 08:12
MONTEVIDEO-Fosil yakıtların, küresel ısınma ve iklim değişikliğini tetikleyen sera gazlarını üretmeleri sebebiyle alternatif olarak temiz enerji kaynakları dikkatleri çekmeye devam ediyor. Öte yandan, büyükşehirlerin problemlerinden hava kirliliği ve enerji israfı yeni çözüm arayışlarını arttıyor. Bu alanda büyük çalışmalara imza atan bir ülke de Uruguay. Uruguay, 2005 yılından beri yenilenebilir enerji sektörüne 7 Milyar Dolar’lık yatırım yaptı ve bu yatırımlarına devam ediyor.
Uruguay, ülkenin yüzde 84’ünün yenilenebilir enerji kullandığını ilan etmesinden sonra, şimdi de yeni bir haber ile gündeme geldi. Montevideo- ’daki Carrasco Uluslararası Havalimanı yıllık yaklaşık 1 Milyon 800 Bin yolcu trafiğiyle hizmet veriyor. Carrasco Uluslararası Havalimanı, foto- voltaik güneş panellerinden oluşan bir park kurmaya başladı. Bu sayede tamamen yenilenebilir enerji kullanan, depolayabilen ve kendi kendine yeten bir havalimanı olmayı hedefliyor. 4 Hektarlık alana kurulan park, 3-4 MW enerji üretebilecek. Proje kapsamında kurulan güneş panellerinin ve 3 rüzgar türbininin, 2016 yılında terminaleyüzde 100 temiz enerji tedarik etmesi bekleniyor.
Galapagos Adaları’ndaki dünyanın ilk ekolojik havalimanı haberinden sonra, önce Hindis- tan, ardından Uruguay’dan gelen 2016 yılında kendi kendine yetebilen, temiz enerjiyle çalışan havalimanı haberleri hem küresel ısınmanın ciddiyetini, hem de ülkelerin bu konudaki hassasiyetini gösterme açısından güzel örnekler oluşturuyor.