22 MART 2019 CUMA

Deniz ulaşımı sınıfta kaldı!

Şehir planlamacıları, İstanbullular’ın deniz ulaşım olanaklarını yeterin- ce kullanamadığını ve günlük yolculuk payının son 25 yılda yüzde 2-3 düzeyinde kaldığını açıkladı...

Ekleme: 18 Şubat 2016 Perşembe 16:11/ Güncelleme: 18 Şubat 2016 Perşembe 16:11

İstanbul’da yaşam kalitesini en olumsuz etkileyen etmenlerin başında gelen ulaşım sorunlarının, kentin kimliği haline geldiğini ifade eden şehir planlamacıları, İstanbul’un, trafiği en tıkalı dünya kentleri sıralamasında yıllardır ilk üç içinde yer aldığını hatırlattılar. İstanbullular’ın normal bir iş gününde en az 1.5-2 saatini trafikte geçirdiğini dile getirerek, bu sürenin iki yaka arasında yolculuk yapanlar için iki katına çıktığını belirtirken, son yıllarda yapılan yatırımlara rağmen raylı sistem ağının nufüs orantısına göre yetersiz olduğunu da savundular.

UZAK SEMTLER

İstanbul’un dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde yer aldığını dile getiren şehir planlamacıları, deniz ulaşımı hakkında ise şöyle konuştular; “Deniz kenti İstanbul, giderek denizden uzaklaşarak büyüyen, ucu olmayan bir azman kent haline geldi. İstanbul’un denizden çok uzak tepelerine, vadilerine yeni kent alanları kuruluyor. Buralarda yaşayan, çalışan, alışveriş yapan insanların denizle hiçbir ilişkisi kalmadı. İstanbullular’ın ancak, %21.5’i iş yerlerindeki istihdamın yüzde 28’i en yakın iskeleye toplu taşıma ile 15 dakikada erişebiliyor. İstanbullular’ın ancak %20’si vapur yolculuğu ile kentin iki yakası arasında 1 saat içinde işine gidebilir ya da evlerine dönebilirler.”