20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Karaköy akıllı yüzer iskelesine kavuştu

2008’de şiddetli lodos nedeniyle sulara gömülen iskelenin yerine yapılan yeni “Karaköy Akıllı Yüzer İskelesi” seferlere başladı...

Ekleme: 30 Haziran 2018 Cumartesi 00:40/ Güncelleme: 30 Haziran 2018 Cumartesi 00:40
İSTANBUL-İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Karaköy İskelesi’nin yerine inşa ettiği “Akıllı Yüzer İske- le”de seferler başladı. Deniz taşımacılığında her gün binlerce yolcuya hizmet verecek olan yeni Karaköy İske- lesi, eski iskelenin yerinde hizmet vermeye başladı. İBB’nin hizmete aldığı iskele Tuzla ve Haliç Tersaneleri’nde “Akıllı Yüzer İskele” olarak inşa edildi. İskele, iki yanda ve bir önde olmak üzere toplam 3 geminin aynı anda yolcu indirip bindireceği şekilde dizayn edildi. İskele, aynı anda 10 gemi bağlanabilecek şekilde yapıldı.
Yeni iskelede kafeterya, kütüphane ve geniş bekleme salonları yer alıyor. Yeni Karaköy İskelesi’nde İstanbullu’lar yolculuk etmenin yanı sıra kitap okuyup kitap alışverişi yapabilecek. İskelenin en üst katındaki ucunda bulunan Kitap Kafe’den Tarihi Yarımada ve İstanbul Boğaz’daki manzara ile mimari şaheserler 360 derece görülebilecek. Denizin 80 metre içindeki Kitap Kafe, 151 m2 kapalı alan ve 90 m2 üstü kapalı terası ile hizmet veriyor. Akıllı bina, toplam 1.610 ton sac ve profilden imal edildi. Toplam 3 kattan oluşan iskelenin su altında kalan bodrum katında, su geçmez perdelerle yapılan 22 adet tank, iskelenin maksimum sevide emniyetini sağlayacak. Uzunluğu 81, genişliği 27.60 m. olan iskelede, risk durumunda balast suyunu dışarı atıp dengeli hale getirebile- cek balast suyu borulaması ve hidrolik uzaktan kumandalı valf sistemi mevcut. Tanklarda su seviyesini gösteren alarm sistemi bulunuyor. İskelede, elektrik kesintisi olduğunda devreye girecek 2 adet jeneratör de bulunuyor.
Eski iskelenin formu kullanılarak denize doğru düşey olarak tasarlanan iskelenin bu yapısı, şehrin denizden siluetine yapacağı etkiyi minimum seviyede tutuyor. Bir deniz yapısı olması nedeniyle, dış cephede kullanılan cep- he malzemeleri kompozit ve hafif yapı bileşenlerinden seçildi.