21 MAYIS 2019 SALI

AKIA Çorumlular’ı güvenle taşıyacak

Çorum Belediyesi tarafından Çorum’a kazandırılan 25 AKIA Ultra LF 12 kentiçi toplu taşıma otobüsü için Hürriyet Meydanı’nda anahtar teslim töreni düzenlendi...

Ekleme: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 01:58/ Güncelleme: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 01:58
ÇORUM-10 yıl boyunca kentiçi toplu taşımada kullanılacak Erguvan Pembesi renkli AKIA Ultra LF12 halk otobüsleri Çorum’da toplu ulaşımda yeni bir dönem başlattı. 25 Milyon TL.’ye mal olan AKIAlar’ın teslim törenine, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, ULAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arap Ballı, Toplu Ulaşım Hatları İhalesi’ni alan AKIA Ultra Genel Müdürü Remzi Baka, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Ahmet Yabacıoğlu, Turhan Candan, ULAŞ A.Ş yönetimi ve şoförler katıldı. Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Gül, Çorum Belediyesi olarak kentiçi ulaşımını daha konforlu hale getirmek için önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.
 
 
Çorum Belediyesi’nin toplu taşımada 56 aracının olduğunu kaydeden Başkan Gül, bu sayıyı 65’e çıkardıklarını belirterek, kentiçi ulaşım hizmetinde toplam 65 otobüsün hizmet vereceğini, bunlardan 50 tanesinin sıfır kilometre, 15 tanesinin ise 7 yaşından küçük otobüsler olduğunu vurguladı. Araçların hepsinin de engelli vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği teknik donanıma sahip olduğu- nu belirten Başkan Gül, her otobüste engelli rampası olduğunu ve engelli vatandaşların istedikleri yere, rahat bir şekilde gidip gelebileceklerini aktardı. Araçlarda telefon şarj ünitesi ve bilgilendirme ekranları mevcut olduğunu belirtti.
Otobüslerin rengi ile ilgili tartışmalara da değinen Gül; “Araçlarımızın renginin nasıl olmasıyla ilgili anket çalışması yapmıştık. Toplu taşımayı daha modern hale getirmek için hizmete sunacağı 65 aracın rengini vatandaşlarımız belirlesin istedik ve Nisan ayında bir anket çalışması yaptık. Araçlarımızın rengi hangisi olmalı diye. Sağ olsunlar vatandaşlarımız, anketimize büyük ilgi gösterdiler. Hemşehrilerimize 10 renk seçeneği sunmuştuk. Anketimizden Erguvan Pembesi dediğimiz renk çıktı.  Biz de araçlarımızı Erguvan Pembesi renginde Çorumlu’nun hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.
 
 
Şehir merkezindeki nüfus artışına dikkat çeken Gül, şehir nüfusundaki artışın ulaşımı da etkilediğini belirterek; “Bu alanda verilen hizmetlerimizin kesintisiz bir şekilde devam etmesi, ulaşım ağımızın sağlıklı bir şekilde çalışması sürekli yenilenmeyi, teknik gelişimin takip edilmesini gerektiriyor. Biz de, Çorum Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz” dedi.