02 MART 2021 SALI

Fransa “Ekoloji Vergisi” getiriyor

Fransa, ülke dışına yapılacak uçuşlara ekoloji vergisi getirecek. Vergiden elde edilen gelir toplu ulaşım için kullanılacak...

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:21/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:21
FRANSA Ulaştırma Bakan lığı, ülke dışına yapılacak uçuşlara “Ekoloji Vergisi” getirileceğini açıkladı. Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, 2020 yılında uygulamaya konacak vergiden 180 Milyon Euro elde etmeyi beklediklerini söyledi. Borne, elde edilecek paranın Fransa içerisinde toplu ulaşımı geliştirmek için kullanılacağını belirtti.
Öte yandan, AirFrance Havayolları, vergiyi şiddetle onaylanmadığını açıklayarak, girişimin, havayolu- na her yıl 59 Milyon Euro ’dan fazlaya mal olacağını belirtti ve “Havayolu kısmen Fransız hükümetine aittir, kurumsal grubuna Hollanda Havayolu KLM de dahildir” denildi. Şirket, “Bu önlem, uçuşlarının %50’sinin Fransa dışına, özellikle de 2018’de 180 Milyon Euro’yu aşan, günümüzde 202 Milyon Euro’nun üzerinde seyrettiği Air France için son derece cezalandırıcı olacaktır” dedi. Borne ise; “Bu uygulama, Fransız Havayolu için dezavantaj oluşturmayacak ve de düzen- leme sizleri cezalandırmayacak” diye konuştu.
İsveç hükümeti, yurtiçi ve yurtdışı uçuşları kap sayacak şekilde “Ekoloji Vergisi” getirmişti. İsveç’te geçtiğimiz yıl uygulamaya başlanan vergiyle tüm yolculardan 6 Euro alınmaya başlandı. Uygulanan “Ekoloji Vergisi” ile birlikte havayolu ulaşımının daha az tercih edilir hale gelmesi planlanıyor. Ayrıca, Almanya da bilet fiyatlarına 8 ila 45 Euro arasında bir “Yeşil Vergi” eklemeye hazırlanıyor.