02 MART 2021 SALI

Bosch Grubu’nun sıfır karbon iddiası

Enerji verimliliği için 1 Milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapacağını açıklayan Bosch Grubu, 2020 yılında tamamen “Sıfır Karbon” olacağını açıkladı...

Ekleme: 7 Haziran 2019 Cuma 00:06/ Güncelleme: 7 Haziran 2019 Cuma 00:06
BOSCH GRUBU, önümüzdeki yıl iklim açısından tamamen “Sıfır Karbon” olacağını duyurdu. Bu açıklama, Grubun dünya genelinde 400’den fazla lokasyonu ile bunların mühendislik, üretim ve yönetim tesislerinin artık karbon ayak izine sahip olmayacağını ifade ediyor. Bosch böylece, dünyadaki bü- yük sanayi işletmeleri arasında iddialı “Sıfır Karbon” hedefini gerçekleştiren ilk büyük sanayi işlet- mesi olacak. Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “İklim eylemini sorumluluğumuz olarak görüyor ve şimdi harekete geçmemiz gerektiğine ina- nıyoruz” dedi.
“Sıfır Karbon” statüsünü hız- lı elde etme yolunda Bosch, yakın dönemde daha fazla yeşil elektrik satın alacak ve kaçınılamaz karbondioksit emisyonlarını karbon ofsetle dengeleyecek. Şirket, 2030 yılına kadar, ürettiği ve satın aldığı enerjide yenilenebilir enerjinin payını kademeli olarak artıracak ve lokasyonlarındaki enerji verimliliğini artırmak için 1 Milyar Euro yatırım yapacak. Bosch iklim açısından nötr olduğunda, atmosferdeki karbondioksit konsantrasyo- nunu artık olumsuz yönden etkilemeyecek. Böylece şirket, 2015 yılında onaylanan ve küresel ısınma- nın önceki sanayi seviyelerinin iki derece altında tutulması çağrısında bulunan Paris İklim Anlaşmasına önemli bir katkıda bulunurken, Bosch CEO’su Dr. Denner; “Herkes iklim eylemine katkıda bulunmalıdır” çağrısı yaptı.
Bosch, yılda yaklaşık 3.3 milyon metreküp karbon yayıyor. Şirket, değer yaratmaya bağlı olarak karbon emisyonlarını 2007’den bu yana neredeyse yüzde 35 azalttı. Dr. Denner, “Sıfırdan başlamıyoruz. Karbon emisyonlarının göreceli olarak azaltılması konu- sundaki hedeflerimizi sürekli ola rak aştık. Şimdi mutlak hedefler için zaman geldi. Son geri sayım başlasın” dedi.
Uzun yıllardır çevre yönetimi uygulamalarını aktif bir şekilde sürdüren şirket, sadece 2018’de enerji tüketimini yaklaşık yüzde 1,5 oranında düşüren 500 civarında enerji verimliliği projesi yürüttü. Ağa bağlı üretim de önemli bir verimlilik faktörü haline geldi. Bosch, şirketin Sanayi 4.0 çözüm portföyünün bir parçası olan ve her bir makinenin güç tüketimini izleyerek kontrol edebilen bulut tabanlı özel enerji platformunu, dünya genelinde 30’dan fazla fabrikada kullanıma soktu.
Bosch, 2030 yılına kadar yeşil elektrik satın alarak, karbon ofset programlarına katılarak ve yenilenebilir enerjilerden enerji sağlayarak 1 Milyar Euro’luk ek maliyete uğrayacak. Aynı dönemde Bosch, şirket içi enerji verimliliğini artırmak için bir milyar Euro yatırım yapacak. Enerji verimliliğindeki bu artış, Bosch’a yaklaşık bir milyar Euro kazandıracak ve böylece şirketin, 2030 yılına kadar karbon nötrlüğe ilişkin harcamalarını yaklaşık iki milyar Euro’dan bir milyar Euro’ya düşürecek.