29 MAYIS 2020 CUMA

Ozon değerleri endişe veriyor

Federal Çevre Dairesi, geçen yıl Almanya’nın en az 35 kentinde hava kirliliğine yol açan azot dioksit değerlerinin sınır değerin üzerinde olduğunu açıkladı...

Ekleme: 18 Mart 2019 Pazartesi 02:21/ Güncelleme: 18 Mart 2019 Pazartesi 02:21
HAVA KİRLİLİĞİ Almanya- ’nın birçok kentinde sorun olmayı sürdürüyor. Federal Çevre Dairesi’nin (UBA) verdiği bilgilere göre, geçen yıl en az 35 kentte havadaki azot dioksit (NO2) değerlerinin Avrupa Birliği’nin insan sağlığı için koydu ğu sınır değerin üzerinde oldu- ğu tespit edildi. 2017 yılında ha vadaki azot dioksit değerinin sınır değerinin üzerinde olduğu 65 kentten 28’inde 2018 yılına ait rakamların tamamı henüz açıklanmadı. Verilere göre, Almanya’da havadaKİ azot dioksit değerinin en yüksek olduğu kent metreküp başına 71 mikrogram ile Stuttgart. Stuttgart’ı 66 mikrogramla Münih izliyor.
Diğer yandan dizel motorlu araçların açığa çıkardığı gazlar nedeniyle oluşan hava kirliliğin de 2017’ye kıyasla küçük bir azalma tespit edildi. Araç trafiğine yakın yerlere kurulan öl- çüm merkezlerinden alınan veriler, azot dioksit değerlerinde metreküp başına 2 mikrogramlık azalmaya işaret ediyor.
2017 yılında ölçüm merkezlerinin yüzde 45’i yüksek değerler ortaya koyarken, 2018 tahminlerine göre bu oran yüzde 39 dolayında.
Federal Çevre Dairesi şehirlerdeki azot dioksit oranlarındaki azalmayı hız sınırı konulması, dizel motorlu araç yasağı, yeni araçların trafiğe çıkması, eski dizel motorlu araçlardaki emisyon yazılımlarının güncellenmesi ve hava durumu ile ilişkilendiriyor. Şehirlerdeki azot dioksit oranlarındaki yükselmeden ilk etapta dizel motorlu araçlar sorumlu tutuluyor. 
Almanya geçen yıl Hamburg’da kentin belli bölümlerini kapsayan dizel yasağı yürürlüğe girmiş, Stuttgart’ta da yıl başından itibaren kısmi dizel yasağı uygulamaya konmuştu. Frankfurt, Berlin ve Köln gibi büyük kentlerde de bu sene di- zel yasağının yürürlüğe girmesi bekleniyor. Federal Çevre Dairesi, sadece azot dioksitin değil, ozon kirliliğinin de arttığına dik kat çekti. Kurumun verilerine göre, hava sıcaklığının rekor de- ğerlere ulaştığı 2018 yazında 265 ölçüm merkezinde ozon değerleri ortalama 37 gün sekiz saat süresince 120 mikrogramlık sınır değerin üzerine çıktı.