29 MAYIS 2020 CUMA

HAVA KİRLİLİĞİ Her yıl 8.8 Milyon insanı öldürüyor!

Alman araştırmacılar, her yıl dünyada 8.8 Milyon insanın öldüğünü açıkladı. Araştırmanın sonucu, hava kirliliğinin önce akciğerleri vurduğunu, kan dolaşımı sonucu kalp hastalıklarını da tetiklediğini ortaya koyuyor...

Ekleme: 18 Mart 2019 Pazartesi 02:20/ Güncelleme: 18 Mart 2019 Pazartesi 02:20
ALMANYA-Araştırmacılar, her yıl dünyada 8.8 Milyon, Avrupa’da 800 Bin kişinin hava kirliliği yüzünden yaklaşık 2 yıl daha erken öldüğünü ortaya koyuyor. European Heart Journal yayımladığı araştırmaya göre, bu sayı dünya- da tütün tüketiminden ölen insanların sayısından fazla.
Avrupa’daki hava kirliliği oranının neden olduğu sağlık sorunları küresel ortalamanın üstünde. Avrupa’nın yoğun nüfusu ve kötü havası nedeniyle bu oran dünyanın en yükseği. Araştırma, hava kirliliğinin önce akciğerleri vurduğunu, kan dolaşımı sonucu kalp hastalıkları ile krizinin solunum hastalıklarından 2 kat daha fazla görüldüğünü gösterdi. Dünya çapında hava kirliliği yüzünden ölen kişilerin sayısı da ikiye katlanarak 8.8 Milyon’a ulaştı.
Araştırmayı yürüten Almanya’nın Mainz Üniversitesi’nde görevli Profesör Thomas Münzel; “Bunu bir perspektife koyacak olursak hava kirliliği tütün kullanımından daha fazla ölüme sebep oluyor diyebiliriz. Sigara içmekten kaçabilirsiniz ancak, hava kirliliğinden kaçamazsınız” diyor.
Araştırma ekibinin üyesi Profesör Jos Lelieveld; “Havayı kirletenler çoğunlukla fosil yakıtların kullanılmasından kaynaklandığı için diğer enerji kaynaklarına acilen geçiş yapmalıyız. Temiz, yenilenebilir enerji kullanırsak sadece iklim değişikliği etkilerini azaltmak için Paris Anlaşması’na uymakla kalmayak ayrıca, hava kir- liliğine bağlı ölümleri de yüzde 55 oranında azaltacağız” dedi.
Münzel, küçük partiküllerin kardiovasküler hastalıklara neden olduğunu ve bunun hiçbir şekilde dikkate alınmadığını da söylüyor. Münzel; “AB çok geriden geliyor. Biz doktorlar ve hastalar olarak hava kirliliği sınırlarını değiştiremeyiz. Politikacıların çıkıp bizi güvende tutan bir çevre sağlaması gerekiyor” diyor.