19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Dizel yasağı yerel yönetimlerin kararı!

Dünya Elektrikli Araçlar Birliği Türkiye temsilcisi AVERE’ye göre; Paris, Hamburg, gibi kentlerde uygulanan bu yasak er ya da geç İstanbul’da da geçerli olacak...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:09/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:09
İSTANBUL-Dünya Elektrikli Araçlar Birliği’nin Avrupa koluna bağlı olarak Türkiye’de faaliyet geçen AVERE’nin Genel Koordinatörü Haluk Sayar’a göre özellikle İstanbul’daki Büyükşehir Belediyesi başkan aday larının şehrin havasına ne kazandıracakları konusu önümüzdeki 5 yılı doğrudan etkileyecek.
İstanbul’un trafik sıkışıklığı Moskova’dan sonra dünyanın 2. şehri konumunda olduğunu anlatan Sayar; “Avrupa çevre ajan sı EEA’nın yayınlan 2018 hava kalitesi raporuna göre trafik kaynaklı gaz konsantrasyonu yoğunluğunda İstanbul’un Avrupa birincisi olması bunun bir sonucu” diye konuştu.
“Elektrikli araçları şarj etmek için kullandığımız elektriğin yüzde 100’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesini sağlayabilsek, trafikte sıfır emisyona ulaşmak mümkün” diyen Sayar, şöyle de- vam etti; “Dünya da birçok şe- hir, elektrikli araç, taksi ve top lu taşıma araçları dışında özellikle dizel motorlu araçların şe hir merkezine girmesini yasak lamaya başladı. Stuttgart’ta bu durum mevcut. Aynı yasak Kopenhag’da bu yıl başlayacak. Bu yaklaşım, Atina, Madrid, MeksikoCity, Paris, Roma gibi metropollerde de kademeli olarak 2025 yılına kadar uygulanacak. Yasaklar bunun- la sınırlı kalmayacak, takip edecek 5 yıl içerisinde de benzin, LPG ve benzer tüm petrol türevli yakıt kullanan araçların şehir merkezine girmelerine izin verilmeyecek.”
Dünya metropollerindeki bu yasaklamaların tamamen yerel yönetimler tarafından alındığına dikkati çeken Sayar, “Türkiye- ‘de Nisan başında göreve başlayan başkanlar 2024’e kadar görevde kalacak. AVERE olarak yeni dönemde özellikle büyükşehirleri kazanan başkan- ların, yukarıda örneklerini anlattığımız diğer dünya şehirlerindeki gibi önemli sorumlu- luk almaları gerekiyor” dedi.