19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

“Akıllı Kent”te Trafik Sıkıştı!

Dünya’da metropollerin ortak sorunlarından biri olan trafik sıkışıklığı, geliştirilen yapay zeka sistemleri ile artık problem olmaktan çıkıyor...

Ekleme: 18 Şubat 2019 Pazartesi 04:11/ Güncelleme: 18 Şubat 2019 Pazartesi 04:11
ÇİN’in Hangzhou Şehri, trafik sıkışıklığıyla karşı karşıya kalan kentlerden biri olarak biliniyor. Öyle ki, 7 Milyon nüfuslu kent, Çin’in trafiği en yoğun şehirleri sıralamasında 5. basamaktan kısa süre içinde 57. sıraya gerilemesi ile gündeme geldi. Bu durumun başlıca nedeninin Alibaba- ’nın geliştirdiği bir yapay zeka çözümü olduğu belirtiliyor.
Bu kapsamda, Şehrin Beyni (City Brain) isimli bir sistem geliştiren Alibaba, Hangzhou’daki kameralardan ve GPS verilerinden binek araçların ve top lum taşıma vasıtalarının lokasyonlarını tespit ediyor. Alibaba ’dan yapılan açıklamada, platformun toplanan bilgileri analiz ederek, iş çıkış saatlerinde yaşa nan yoğun trafiği azalttığı ve ilk yardım araçlarının acil müdaha le süresinin kısalttığı bildirildi.
Alibaba Teknoloji Yönlendirme Komitesi Bakanı Wang Jian; “Çin’deki şehirler muhtemelen diğer şehirlerden da- ha fazla zorlukla karşı karşı- ya kalıyor. Ancak, makine öğrenmesi (machine learning) gibi yeni gelişen teknolojiler- le, topluluklar su kıtlığı gibi sorunları çözecek araçları el- de ediyorlar. Sonunda da her şey tıpkı elektriğe bağlı olduğumuz gibi hesaplama gücü- ne bağlı olacak” diyor.
Alibaba’nın Çin’de devreye aldığı City Brain, dünyanın farklı kentlerinde de kullanılıyor. Bu adreslerden Malezya-nın başkenti Kuala Lumpur’un yanı sıra, VW ve Siemens’in de birlikte çalışarak Alibaba’nın City Brain’ine rakip bir sistemi Almanya’nın Wolfsburg kentinde test ediyor.
McKinsey Global Institute’ün raporuna göre, dünyadaki en “Akıllı” şehirler bile, söz ko- nusu uygulamaların ilk örneklerine sahne oluyor. Raporda, teknolojinin hızlı gelişimine bağ- lı olarak akıllı şehir uygulamalarının da etki alanını artıracağı ve yeni çözümler sunacağı belirtiliyor. Raporda, akıllı şehir uygulamaları sayesinde iş saatindeki trafik yoğunluğunun 2025 yılına kadar yüzde 15 ile yüzde 20 arasında azaltılacağı öngörüsünde bulunuluyor.
Fakat, her ne kadar trafik yoğunluğunu azaltmak için kul- lanılıyor olsa da, akıllı şehir uygulamaları kapsamında sayısı gittikçe artan şehir içi kameraların kişisel gizliliği ihlal etme riski bulunuyor. Bu riski doğrulayan Alibaba Teknoloji Yönlendirme Komite Bakanı Wang Jian; “Kişisel gizliliğin ihlali konusunda daha çok çalışma yız. Öte yandan, City Brain gibi projelerin yarattığı fayda arttıkça, endişelerin azalacağını tahmin ediyoruz” diyor.