12 TEMMUZ 2020 PAZAR

Norveç’te bir mahalle “Veri” ile ısıtılacak!

Norveç’in Bergen Şehri yakınlarındaki bir kasabada çevredeki işletmelerin ürettiği yenilenebilir enerjiyle çalışacak veri merkezi, ortaya çıkan ısıyı da yine o işletmelere ve konutlara aktaracak...

Ekleme: 18 Şubat 2019 Pazartesi 03:51/ Güncelleme: 18 Şubat 2019 Pazartesi 03:51
NORVEÇ’in Bergen şehri yakınlarında, sıfırdan inşa edilen Lyseparken adlı kasaba- ya, çevredeki işletmelere ısı sağlayacak bir veri merkezi kuruluyor. Bölgede yeni iş imkanı oluşturmak isteyen ve Os Belediyesi adına projeyi yönetmekle görevli Fred rik Seluissen’e göre öncelikli amaç geri dönüştürülebilir kaynakları kullanarak kendi kendine yetebilecek bir alan oluşturmak. Bu problem teorik olarak çözülebilirse, sıfır karbonlu bir sistem kurmaya vesile olabilir.
Veri merkezleri, çok alan kapladığı için genellikle uzak bölgelere inşa edilir. Örneğin Nevada’daki bir veri merkezi yaklaşık 7.2 Milyon m2- ’ye yayılmış durumda. Fakat, yeni nesil daha ufak veri mer- kezleri kentsel alanlara kurulabiliyor. Bu da verinin kullanıcılara iletilme süresini kısal- tıyor ve merkezlerinin diğer bir özelliğini -ısı üretimi ni- kullanma fırsatı doğuruyor. 2016’da dünya genelindeki veri merkezleri, İngiltere’nin toplam kullanımından daha fazla elektrik tüketmiş. Bu- nun önemli bir kısmı da soğutma sistemlerine harcanıyor. Lyseparken’de kurula- cak olan yeni veri merkezi ta sarımında, fanlar yerine bölgedeki ısıtma sistemine fazladan ısı gönderecek bir sıvı soğutma sistemi kurulacak. Sıvı ilerledikçe barındırdığı ısı azalacak ve yolun sonun da sıvı yeterince soğuk şekilde veri merkezine dönerek soğutma işlemini tekrarlayacak. Bu aslında Microsoft’un 2016 yılında hayata geçirdiği projenin ters mantığıyla tasarlanmış bir teknoloji. Lyseparken’deki veri merkezi 600 bin metrekare ofis alanı bulunan bir bölgenin kalbinde yer alacak. Buradaki işletmelerin her birinin bir yerel ener ji firmasında payı olacak. Her biri, güneş ve termal de dahil yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretecek. ve tüketecek. İşletmelerin ve hükü- metin verilerini işleyebilecek olan merkez enerji şirketinden güneş enerjisi satın alacak, akabinde ısı satacak. 
Düzenleme, işletmelere düşük enerji faturaları, enerji şirketi pay sahipleri için temettü ve veri merkezi ile işlet meler için atık enerjiyi paraya çevirme olanağı doğuruyor. Proje aynı zamanda, bölgeye çalışmaya gelecek insanlar için üç binden fazla yeni konutu da kapsıyor. Bu senenin sonlarına doğru deneme projesinin kurulması ve 2021’de çalışmaya başlaması planlanıyor.