21 MAYIS 2019 SALI

Ekolojik ulaşım trafiği etkiliyor

İspanya’nın başkenti Madrid’de geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlanan ekolojik ulaşım araçları şehir merkezindeki trafiği olumlu etkiledi...

Ekleme: 4 Ocak 2019 Cuma 20:21/ Güncelleme: 4 Ocak 2019 Cuma 20:21
MADRİD- Geçtiğimiz yıl İspanya’nın başkenti Madrid’de Belediye Meclisi’nin şehir merkezindeki trafiği sınırlandırma kararının ardından kullanılmaya başlanan yeni ekolojik ulaşım araçları, vatandaşların şehir içinde dolaşımında bir devrim oluşturdu.
İspanyol öğrenci Claudia Martinez, 2015 yılından beri Madrid şehir merkezinde dolaşmaya yetkili birkaç araba, paylaşım ve motor platformu olduğunu ancak, Belediye Meclisi’nin bölgedeki trafiği kısıtladığını söyledi.
Martinez; “Madrid, çok fazla kirliliğin olduğu bir şehir çünkü, birçok insan işe giderken kişisel araçlarını kullanıyor. Toplu taşıma araçları her açıdan çok daha iyidir, ancak, insanlar hala kişisel aracı tercih ediyor. Merkezde dolaşmanız gerekiyorsa da bisiklet çok iyi bir alternatiftir” diyor.
Madrid’de otobüs şoförü olarak çalışan Gema Gomez ise; “Belediye Meclisi her şeyden önce ‘Elektrikli Scooter’ sorununu düzenlemek zorundadır. Sürücüler kaldırımda mı, yoksa yolda mı gideceklerini bilmiyor. Biz, Madridli’ler henüz buna hazır değiliz” açıklamasında bulunuyor.
Madrid, alydığı çevreci kararlar ile şehir merkezini trafiğe kapatan ve alternatif ulaşım yolları tercih eden Londra ya da Berlin gibi büyük Avrupa başkentlerinin yolunu izliyor.