29 MAYIS 2020 CUMA

“Paris İklim Anlaşması”nın devam etmesini istiyorlar

Polonya’nın Katowice Kenti’nde gerçekleştirilen iklim zirvesinde, yaklaşık 200 hükümet, daha hızlı emisyon kesintileri için güçlü bir itici güç sağlayamadı...

Ekleme: 28 Aralık 2018 Cuma 18:06/ Güncelleme: 28 Aralık 2018 Cuma 18:06
POLONYA-Hükümetler, Katowice İklim Zirvesi’nde derin küresel bölünmeye rağmen, bir zafer kabul edilen iklim kurallarını sürüdürebilme adına anlaşma yaptılar. Alınan kararlar, ülkelerin iklim değişik liğiyle mücadele konusundaki sorumluluklarını belirleyecek, ilerlemelerini bildirecek ve gelecek 10 yıllar boyunca çabalarını artırmak için de olasılıklar sunacak. Yani, neredeyse 2015 Paris Anlaşması’nın tamamını eyleme geçirecek.
Bu gelişme, BM iklim müzakereleri, başta ABD ve Çin olmak üzere, küresel ağırlıklar tarafından yönetilirken, bu durum, en küçük, en fakir ve en savunmasız ülkelerin, küresel ısınmadan en çok sorumlu olan ülkelerin ve gelişmekte olan ekonomilerin endişeleri arasında hassas bir denge kurulacağını ortaya koydu. AB İklim Eylemi ve Enerji Komiseri Miguel Arias Cañete; “Buradaki başarı, aynı zamanda, çok taraflılığın çok şiddetli bir şekilde meydan okunduğu bir zamanda kurallara dayalı küresel düzen için de başarı anla mına geliyor. İklim değişikliğinin küresel etki yaratması için küresel bir tepkiye ihtiyacı var” dedi.
BM Başkanı Antonio Guterres de; “Katowice, bir kez daha Paris Anlaşması’nın iklim eylemi adı- na sağlam yol haritasının esnekliğini gösterdi. Şu andan itibaren 5 önceliğim hırs, hırs, hırs, hırs ve hırs olacaktır” dedi.
Ayrıca, eski bir Fransız diplomat olan Laurence Tubiana, her ülkenin kabul ettiği 133 sayfalık kuralların “gerçekten çarpıcı” olduğunu söyledi. Tubiana, “Muhtemelen bu süreç, bu anlaşma kesinlikle daha eksiksiz, iddialı ve diğer tüm küresel anlaşmalardan daha çekici” dedi. İspanya Enerji ve Çevre Bakanı Teresa Ribera; “Bu, uluslararası toplumdan çok taraflılığa meydan okuyan liderlerin olduğu bir ortamda bile güç lü isteklilik gösteren çok önemli bir başarıdır” dedi. Toplantının ilk haftası, ABD, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya tam onaya direndi. Küçük Ada Devletleri İttifakı Başkanı Amjad Abdulla; “Bu ülkelerin yaklaşımından mutlu olmadım” derken, bu ülkere; “Her şeye rağmen yine de birlikte çalışabiliz” yaklaşımında bulundu.
İklim yol haritasında bir sonraki durak, 2019 Eylül Ayı’nda, BM Başkanı Antonio Guterres tarafından ev sahipliğinde yapılacak.