29 MAYIS 2020 CUMA

Karbon emisyonu azalacak mı!

Teknolojik çalışmalar elektrikli motorların öne çıktığını gösterse de bir kısmı hala geleneksel güç ünitelerini kullanmakta ısrarcı çalışmalar yapıyor...

Ekleme: 21 Aralık 2018 Cuma 21:01/ Güncelleme: 21 Aralık 2018 Cuma 21:01
ELEKTRİKLİ motorlarla birlikte fosil yakıtlı motorların emisyon sorunu ortadan kalkacak derken, yeni bir Al- man startup firması (Micro Wave Ignition AG) içten yan malı motorların ortadan kalkmasını önleyen bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı.
MWI ekibi, yeni geliştirdikleri teknolojinin yakıt tüketimini yüzde 30, emisyonları ise yüzde 80 oranında azalttığını iddia ediyor. Bu durumun buji yerine mikrodalga ışınlarının kullanılması sayesinde ortaya çıktığını belirten firma, dizel motorlarda bu sistemin kızdırma bujisinin yerini aldığını ifade ediyor. Böylece ortam daki ısı düşerek yakıt tüketiminin artmasının önüne geçiyor. Empfingen’de bulunan bu küçük firma şimdiden büyük yatırımcıların dikkatini çekmiş. Porsche’nin eski CEO’su Wendelin Wiedeking, bu firmanın yaptıkların destekler bir açıklama yaptı. Wiedeking ve bir kısım yatırımcı MWI’nin yüzde 20’sini satın alarak şimdiden firmanın yeni teknolojiyi geliştirmesine yardımcı olmuş durumda.