20 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE

Alarm seviyesi kritik düzeyde!

BM İklim Zirvesi’nde, Paris Anlaşması’nın etkilerinin hissedildiği ve önümüzdeki günler açısından küresel ısı değişiminin ciddi olarak tehdit oluşturduğu bir dönem konuşuluyor.

Ekleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:06/ Güncelleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi 04:06
KATOWICE-Yaklaşık 200 hükümet temsilcisi ile 20 Bin’den fazla delegesinin katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde, zirve öncesi yayımlanan BM Emisyon Açığı Raporu’nda; iklim değişikliği ile mücadelede gerekli adımların atılmaya başlandığını ama Paris Anlaşması hedeflerinin tutturulabilmesi için bu adımların en az üç kat hızlandırılması gerektiğini ifade edildi. Zirve bu yüzden, küresel düzeyde iklim eylemini hızlandırmak için büyük önem taşıyor.
Keza, geçtiğimiz Ekim ayında yayımlanan IPCC Raporu’nda ifade edildiği gibi, küresel ısınmayı 1.5 derecede tutmak, sürdürülebilir bir toplum için kritik bir öneme sahip ve bunun için her alanda hızlı, geniş kapsamlı ve benzeri görülmemiş değişikliklere ihtiyaç var. Tüm bu gelişmelerin ışığında zirvede dört temel konuda adımlar atılması bekleniyor:
Talanoa diyaloğunda ilerleme,
Hükümetlerin 2020 Paris Anlaşması uygulama yılı öncesi Ulusal Katkı Beyanları’nı gözden geçirmeleri konusunda sinyaller,
Paris Anlaşması’nı tamamıyla işler hale getirecek ve kaydedilen ilerlemeleri sağlayacak olan kural kitabında ilerleme kaydedilmesi ve ilk kuralların net olarak belirlenmesi,
Adil geçiş, e-mobilite ve ormanlar hakkında deklarasyonların yayımlanması.
Türkiye UNFCCC (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi) gelişmiş ülkeler ile aynı listede (EK-1) yer alıyor. Türkiye bu listede yer alan tek gelişmekte olan ülke. Bu nüans 2001 yılında sözleşmenin tarafları tarafından tanındı, Türkiye’nin “özel koşulları” kabul edildi. Bu durum, Türkiye’nin kendine özgü bir pozisyonu olmasına neden oluyor. 2004’de UNFCCC’yi ve 2009 yılında Kyoto’yu onaylayan Türkiye, gelişmiş ülke sınıflandırması neticesinde Yeşil İklim Fonu ve Temiz Kalkınma Mekanizması gibi desteklere mevcut durumda ulaşamadığı için Paris Anlaşması’nı onaylamıyor.