19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Trafik sorununa kuantum çözüm

Volkswagen, şehirlerdeki trafik sorununu çözmek üzere kuantum bilgisayar kullanarak, bekleme süresini en aza indirmeye hazırlanıyor...

Ekleme: 16 Kasım 2018 Cuma 23:00/ Güncelleme: 16 Kasım 2018 Cuma 23:00
VW ve D-Wave’in birlikte yer aldığı projede; taksiler, toplu taşıma araçları ve filolar kuantum bilgisayarların yardımıyla trafikte bekle- me süresini en aza indirilecek. VW’nin ABD San Francisco’daki laboratuvarı CODE Lab- ‘ın baş araştırmacılarından Florian Neukart; “VW, kuantum bilgisayarları üzerine pratik odaklı araştırmalarda ciddi olarak ilerliyor ve temel uzmanlık bilgisi kazanıyor” diyor.
 
Nekuart; “Bu teknolojinin, trafik optimizasyo- nu da dahil olmak üzere, şirket için faydalı olabilecek uygulamalarını derinlemesine anlamak istiyoruz. Büyük şehirlerdeki toplu taşıma kuruluşları ve taksi şirketleri filolarını verimli bir şekilde yönetme konusunda olduk- ça hevesli. Kuantum için optimize edilmiş tra- fik yönetim sistemimiz bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilir” diye konuşuyor.
 
D-Wave Başkanı Bo Ewald, pratik kuantum uygulamalarını geliştirmeye odaklandığını ifade ediyor. Ewald; “VW’nin trafik optimizasyonundaki uygulamaları takip etmek için D-Wave kuantum bilgisayarlarını kullanan yeni- likçi çalışması hem iş operasyonları, hem de insanların günlük yaşamlarında sahip olabileceği gerçeklik etkisine bir örnektir” dedi.