29 MAYIS 2020 CUMA

Kocaeli’nin çevreci ekonomik başarısı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, filosuna kattığı 335 çevre dostu, doğal gazlı otobüslerle hem son 2.5 yılda 92 Milyon TL.’lik yakıt tasarrufu sağladı hem de karbondioksit salınımını neredeyse sıfıra indirdi...

Ekleme: 22 Ekim 2018 Pazartesi 01:51/ Güncelleme: 22 Ekim 2018 Pazartesi 01:51
KOCAELİ-Doğal gazlı araçlara dönüşüm projesi çalışmalarına 2015 yılında başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 1 Şubat 2016 yılı itibarıyla belediyeye ait tüm toplu ulaşım araçlarını doğal gazlı araçlarla yeniledi ve bu doğrultuda doğal gaz dönüşümü sağlanarak, 92 Milyon 601 Bin TL. tasarruf edildi. Ayrıca, diğer doğal gazın kullanılması ile birlikte karbondioksit salınımı en düşük seviyeye indirildi.
Bu dönem içerisinde doğal gazlı araçlar ile 53 Milyon kilometre yol kat edildi. 31 Milyon litre doğal gaz tüketildi. Bu araçlarda motorin olsaydı 25 Milyon litre motorin tüketilecekti. Bugüne kadar doğal gaz tüketimine 33 Milyon TL. ödeme yapıldı. Fakat, örnek çalışmanın başladığı günden bu yana, bu araçlar bu kadar yolu, bu hizmeti dizel araçlarla yapmış olsaydı, yaklaşık 126 Milyon 477 Bin TL.’lik yakıt tüketimi olacaktı. Araçların doğal gaz dönüşümünü sağlayarak, 92 Milyon 601 Bin TL. tasarruf edilmiş oldu. UlaşımPark AŞ. Genel Müdürü Mehmet Yasin Özlü, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun çevre konusunda çok hassas davranan ve çevreci yaklaşımlara çok önem veren bir insan olduğunu vurguladı.
“Doğal gazlı araçlar bir anlamda kendini sübvanse etti” diyen, Özlü; “Başkan Karaosmanoğlu’nun talimatları doğrultusunda, 1 Şubat 2016 yılı itibarıyla belediyeye ait tüm toplu ulaşım araçlarını doğal gazlı araçlarla yeniledik. Bu çevreci yaklaşım, çok ciddi bir ekonomik tasarruf sağlamış oldu. 2,5 yıl gibi bir sürede bu dönüşümü sağlayarak, aynı zamanda aradaki farkla otobüslere vermiş olduğumuz parayı çıkarmış olduk. Bu da tasarrufun önemli olduğu bugünlerde, çok önemli bir detay olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.