19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Avenue Electron üretime hazır

Seri üretime hazır durumdaki Avenue Electron’un, bu vizyonun öncüsü olacağına inandıklarını ifade eden Hasan Yıldırım, elektrikli araç ürün gamını genişlettiklerini ifade etti...

Ekleme: 28 Eylül 2018 Cuma 21:13/ Güncelleme: 28 Eylül 2018 Cuma 21:13
TEMSA, 9 metrelik MD9’un ardın dan 12 metrelik Avenue Electron ile elektrikli araç ürün gamını daha da genişletti. Böylece, elektrikli araç konusunda müşterilerine birden faz la model alternatifi sunabilen dünyadaki ender otomotiv markalarından biri haline geldiklerini ifade eden Temsa Genel Müdürü Hasan Yıldırım; “Dünya’da otomotiv endüstrisi artık akıllı şehirler etrafında şekilleniyor. Bu açıdan akıllı şehirler bugün sektörün büyümesindeki en büyük itici güç konumunda. Temsa olarak geliştirdi- ğimiz bu ürün gamımızın otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendirecek ‘Smart Mobility’ çö- zümlerine çok büyük katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.
Gelecek için çalışırken bugünü unutmamak gerektiğinin altını çizen Yıldırım, “Bugünden itibaren, sektörde yıllardır üzerinde konuştuğumuz bu elektrikli araçları yollara çıkarıyoruz. Temsa olarak baktığımızda bu sadece yeni bir yatırım hamlesi değil, aynı zamanda şehirlerimizi, dünyamızı daha sessiz, daha temiz hale getirecek bir seferberliğin de kıvılcı mı. Çok daha akıllı, çok daha te- miz bir geleceğin ilk adımı. 2050 yılında dünya nüfusu 10 Milyar’a dayanacak. Bu açıdan baktığımız da, başlattığımız elektrikli araç seferberliğinin, bizim gibi geleceği tasarlama şansı bulunan firmaların dünyaya karşı en büyük sorumluluklarından biri olduğuna inanıyoruz” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yıldırım, bütün firmaların hayallerini gerçekleştirmek için var gücüyle çalıştığını ifade ederken; “Bu hayallerin başında da akıllı araçlarla dolu akıllı şehirler geliyor. Biz de Temsa olarak bu vizyonla tüm faaliyetlerimizi şekillen diriyor; en faydalı çözümleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bun un için de her yıl toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz” dedi.
Herkesin daha iyi, daha yaşanabilir bir gelecek için çaba sarf ettiğini ve bunun çok uzun bir yol ol duğunu hatırlatan Yıldırım, “Yolun böylesine uzun olmasının yarattığı en büyük tehlike de hepimize bu yola neden çıktığımızı unutturabilecek olması. Unutmayalım ki; bizim, hepimizin bu yola çıkmasının arkasındaki en büyük motivasyon insan. Akıllandırdığımız tüm bu ürünler, tüm bu teknoloji aslında çocuklarımız ve onlara bırakacağımız dünyamız için” şeklinde konuştu. 
Yıldırım, “Bugünden itibaren, yıllardır üzerinde konuştuğumuz bu elektrikli araçları yol lara çıkarıyoruz. Temsa olarak baktığımızda bu sadece yeni bir yatırım hamlesi değil, aynı zaman da şehirlerimizi, dünyamızı daha sessiz, daha temiz hale getirecek bir seferberliğin de kıvılcımı; çok daha akıllı, çok daha temiz bir geleceğin ilk adımı. 2050 yılında dünya nüfusu 10 milyara dayanacak. Bu açıdan baktığımızda, başlattığımız bu elektrikli araç seferberliğinin, bizim gibi geleceği tasarlama şansı bulunan firmaların dünyaya karşı en büyük sorumluluklarından biri olduğuna inanıyoruz” dedi.
Elektrikli araç konusunda müşterilerine birden fazla model alternatifi sunabilen dünyadaki ender otomotiv markalarından biri haline geldiklerini ifade eden Yıldırım, “Dünyada otomotiv endüstrisi artık akıllı şehirler etrafında şekilleniyor. Bu açıdan akıllı şehirler bugün sektörün büyümesin- deki en büyük itici güç konumunda. Temsa olarak geliştirdiğimiz bu ürün gamımızın otomo tiv endüstrisinin geleceğini şekillendirecek ‘smart mobility’ çözümlerine çok büyük katkıda bu lunacağına inanıyoruz” dedi.
Temsa’nın ilk elektrikli aracı olan MD9 electriCITY’nin 9 metre uzunluğunda olduğunu dile getiren Yıldırım, “Bu aracımız dar yolları ve nispeten zor yol koşulları gözetilerek hazırlandı. Seri üretimin başladığı bu araç, klima çalışır halde ve ortalama bir yolcu ağırlığıyla 230 kilometre yol yapabiliyor. Bu aracımızın bir sonraki jenerasyonunda bu mesafe 300 kilometreye çıkarken, araç 3 saat içinde tam şarj olabilecek. Bugün burada sergilediğimiz Avenue Electron da 12 metrelik boyu ve 35 koltuklu 85 kişilik yolcu kapasitesiyle seri üretimde olan ve siparişe hazır elektrikli aracımız. Bu aracımız da tam şarjla 230 kilometrelik bir mesafeyi kat edebiliyor. Ama bunun dışında hızlı şarj özelliği de mevcut. Bu sayede 9 dakikalık bir şarjla 90 kilometre gidebiliyor ki bu da onu özellikle şehir içi taşımacılığında çok önemli bir noktaya taşıyor. Bu aracımız için de bir yandan Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz bugün 230 kilometre olan menzili 350 kilometreye ulaştırmak” ifadelerini kullandı.
Temsa Genel Müdürü Hasan Yıldırım’ın ardından Temsa Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Serkan Uzunay da teknoloji odaklı dönüşümün, toplu ulaşım alanında da farklı çözümleri zorunlu kıldığını ifade etti. Uzunay, “Avenue Electron modelimiz, akıllı şehirlerin en yeni ulaşım araçlarından. Sahip olduğumuz yüksek teknoloji sayesinde, bataryaları da 240 ila 360 kWh arasında yapabiliyoruz. Bu da müşterilerimizin planladıkları menzil ve yolcu kapasitesine göre seçim yapabilmesini sağ lıyor. Çünkü, biliyoruz ki; günümüz dünyasında müşterilerimiz artık kurumlarına özel çözümlere ihtiyaç duyuyor.”
Bu araçlara sunulan diğer bir önemli yeniliğin de tek pedallı sürüş sistemi olduğunu dile getiren Uzunay şöyle devam etti: “Otomotiv üretiminin ilk günlerinden bu yana araçlarımızın değişmeyen unsurlarından birisi gaz ve fren pedallarıydı. Şimdi Temsa olarak bunu değiştiriyoruz ve diyoruz ki artık araçlarımız sadece gaz pedalı kullanılarak da durağa gelebilir. Bataryaya bağlı bu pedal hem aracın hızlanmasını hem de pedaldan ayağınızı çektiğinizde aracın yavaşlamasını hatta durmasını sağlayacak. Bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla menzilde %15 artış olacak. Şoförlerin sü- rüş konforunu çok ciddi biçimde artıracak bu sistem aynı zaman- da araçların fren bakım maliyetlerini ve bakım sürelerini aşağı çekecek; diğer yandan da çevrenin korunmasına da büyük katkıda bulunacak. Tüm bu tekno- lojinin bir arada bulunduğu elektrikli otobüsümüz Avenue Electron, Hasan Bey’in de belirttiği gibi şu an seri üretimde ve siparişe hazır. Temsa standında bulunan Maraton ve MD9 model- lerine de değinen Uzunay; “Şirket içinde MD9’u Maraton’un küçük kardeşi olarak nitelendiriyoruz. MD9 da Temsa’nın yüksek teknolojisinin ve en önemlisi insan odaklı tasarım anlayışının en somut örneklerinden bir tanesi. İç ve dış estetik görüntüsünün yanı sıra, kullanışlı tasarımı sayesinde toplam sahip olma maliyeti de bu aracımızla en aza indirgenmiş durumda” dedi.