16 TEMMUZ 2019 SALI

IoT hangi sektörü nasıl değiştirecek?

Önümüzdeki 2 yılda, 2 kat artması beklenen Nesnelerin İnterneti (IoT) alanındaki 20.4 Milyar adet bağlantılı cihazın sektörel etkisi ciddi olurken, Trilyon Dolar’ı bulacak alt yapısı olacak.

Ekleme: 10 Eylül 2018 Pazartesi 01:05/ Güncelleme: 10 Eylül 2018 Pazartesi 01:05
NESNELERİN İNTERNETİ (Internet of Things – IoT) alanındaki gelişmelere ilişkin trendler belirlenirken, şirketlerin rekabet gücü- nü artıracak olan IoT ile neredeyse tüm sektörlerde devrim yaşanması bekleniyor. IoT çözümlerinin kullanım alanı her geçen gün genişliyor ve sektör içinde farklı, özel uy- gulamalar sunuyor...
Geçen yıl 8.3 Milyar adet olan bağlantılı cihazların sayısı, yapılan araştırmalara göre; 2018 yılı sonun da 11.1 Milyar adete çıkacak. 2020 yılında ise bu rakam 20.4 Milyar olacak. Yani; 2 yıl gibi kısa bir sürede kullanım iki kat artacak. Bu da dünyada kişi başına 3 adet birbiriyle bağlantılı cihaz bulunacağını gösteriyor. Bu dönemde, bu gelişi- mi öngören şirketler rekabette öne çıkacak. BigData ve Blockchain Teknolojileri hızla yükselecek.
Araçlardaki takip cihazları ile başlayan süreç daha da gelişecek. Araçlarda bulunan mini kutular sayesinde mekanik ve elektronik ak- sam ile ilgili tüm verilere ulaşmak çok daha kolay hale gelecek. Örneğin; lastik hava basıncı, frenlerin durumu veya sürücünün kullanım alışkanlıkları depolanacak ve sigor ta şirketlerine gönderilecek. Böylece, daha dikkatli araç kullananlar daha az sigorta ücreti ödeyecek.
Market, tekstil şirketi, akaryakıt istasyonları gibi çoklu lokasyon da hizmet veren işletmelerde ekipmanlar birbiriyle konuşacak. Örneğin; bir marketteki dondurma veya dondurulmuş gıda dolabındaki arı- za tespit edilecek, elektrik kesintisinde ise alternatif kaynağa geçilecek. Tüm işlemlerde anlık verilere ulaşmak mümkün olacak.
Akıllı evler olarak bilinen ya- şam alanı çözümlerinde elektrik,  su, ısıtma, soğutma gibi alanlarda uzaktan programlama yapılabilecek. Klimalar oda ısısını artık vücut sıcaklığına göre ayarlayacak. Çalar saat ise uyku süresine göre alarmı kendisi otomatik olarak düzenleyecek. Kullanıcı gelmeden önce ev, ideal ısıya çıkarılırken size kahve bile hazırlayabilecek.
İnşaat sektöründe en önemli maliyetler kullanılan ekipmanlardan oluşuyor. Birçok projede erken teslimde bu ekipmanların etkisi bü- yük oluyor. Arıza kaynaklı gecikmeler projeyi geciktirirken ek mali yet getiriyor. IoT, kullanılan ekipmanlarda arızaların önceden anlaşılmasını sağlayacak.
İnsan açısından en önemli sektörlerden biri olan sağlıkta ise hasta bakımı daha da gelişecek. Gelecek te giyilebilir sensörler daha etkin çözümler sağlayacağından “Bulut Platformu” ile malzeme ve ilaç yönetimi daha doğru yapılarak hastalara hızlı müdahale sunulacak. Hayati önemdeki ekipmanlara da uyarı sistemiyle henüz arıza gerçekleşmeden bakım yapılabilecek.