19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Beklentimiz ne yat, ne kat!

İstanbul Halk Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Kurfeyiz, yönetim anlayışında ki zorlama kayışlara karşı çıkıp, tanımına dikkatleri çekiyor...

Ekleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:52/ Güncelleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:52
ÖZEL Halk Otobüs İşletmeciliği ve bunu yapan özel halk otobüsçüsü, devletin gözünde nasıl görülüyor? Ancak, benim gözümde “Devlet Baba”dır. Vatandaşı için çalışan, arasında farklılığını, sadece hizmet nevi ve farklılığı oranında gören, ge- çim derdini nafakasını nasıl sağlatacağını da derdi sayandır. Sadece bununla değil, ayrıca onun ahir ömründe gülmesini mut- lu olmasını, mutlu yaşayarak beklentisi ile mütenasip hayat sürmesinin de zeminini hazırlayandır. Zaten bu yüzden de devlete baba deriz. Misaki milli hudutlarımızla birlikte, hepimizi her soluklandığımız yerde gözetendir. Bu yüzden ne iş yapan olursam olayım beni koruyan, koruyacağını bililirim. Asla ayrım yapmayandır.
Sıralamaya alsa bile bir mantığı ve haklı gerekçesi olduğuna inandığım, bana sahip çıkanım, beni koruyanımdır. 
Bugün özel halk otobüsçüsüyüm. Olmayabilirdim de. Başka bir mesleğin erbabı olurdum. O zaman bana başka gözle mi bakacaktı? Hayır binlerce hayır.
Devletim bana onun vatandaşı olduğum gerçeği ile bakar. Bana taşıdığı evrensel görev ve sorumluluklarıyla diğer vatandaşlarından ayırmadan bir orman gibi ve bazen tek olarak beni kollayandır.  son zamanlarda beni bu anlayıştan vazgeçirecek uymayan şeyler canımı yakıyor. Gönülden inanıp dile getirdiğim anlayışı ma uymayan şeyler için uzun zamandan beri üzülüyorum. 
Kendi sermayemle az yada çok daha çok da gücüm kuvvetim inancımla hizmet vermeye çalıştığım kentiçi toplu taşıma işinde belediye denetiminde, ücretsiz taşıtmayla, neden gelirim azaltılıyor?
Bilmiyor, bilemiyorum.
Bunu tüm taşımacılarla yapsam anlarım ama neden sadece ben yapıyorum? Hem öz sermayemle istenilen araca tonla para, faiz ve bunları ödemek için zaman emek ömür harcıyorum.
Ama bunun karşılatılmasına dönük zemini doğru dürüst oluşturulmuyor?
yetmezmiş gibi bir de ek ceza ve denetimler, şikayetlere kesilen ilave yaptırımlarla sürekli budanıyorum? Bu yetmez gibi, bunca bedava taşımanın ek yolcu kaybından maddi kayıpla bu bana niye yaptırılıyor? Bunu bilmek istiyorum.
Bu yüzden artık işimde eski hissettiklerimi duyamıyorum. Bana bakışlarda farklılık da hissediyorum. Devleti temsil eden onun adına kamu hizmet yönetimini ve beni denetleyip yönetenlerin bakışlarında o eski sıcaklığı da göremiyorum. Mesela onca insanı taşıdığım halde işe yaramaz gibi muameleye tabi olduğum hissi neden bu kadar çok fazlalaştı bende?
Bu beni üzüyor. Yoksa devletim beni nafakasını kazanıp, çoluğu çocuğu ile kimseye muhtaç olmadan geleceğine de karınca kararınca yatırım yapan değil de sahilde yat kat, Florya’da villa peşinde koşan mı zannediyor?
Ben esnafım. Hani şu herkesin bildiği nafakasıyla helal kazançla kimseye muhtaç olmak istemeyen bildik esnafım... 
Bir adım da özel halk otobüsçüsüdür.