29 MAYIS 2020 CUMA

Kadın sürücüye yeterlilik belgesi

İstanbul’da trafiğe çıkacak taksi, otobüs ve servis araçlarının sürücülerine zorunlu belge sınavı ilk kez kadın şoförlere de uygulandı...

Ekleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:48/ Güncelleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:48
İSTANBUL-İçişleri Bakanlığı, 27 Ekim 2017’de yayımladığı “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile okul servis şoförlerine 2020 yılına kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alma zorunluluğu getirdi. Önümüzdeki dönemde otobüs, minibüs, taksi gibi toplu taşıma aracı şoförlerinin bu kapsamda belge edinmesi için çalışmalar başladı. Merkezi Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” vermekle yetkilendirilen ilk kurum olan UGETAM, ilk sınavını, taksi, otobüs ve servis araçlarının kadın sürücülerine uygulandı. Kadın sürücüler, uygulamadan memnun olduklarını dile getirdi.
UGETAM A.Ş.’de Ölçme, Değerlendirme ve Belgelendirme Şefliği’nde mühendis olarak görev yapan Süleyman Ka- dakal; “Teorik ve performansa dayalı sınavlar gerçekleştireceğiz. Adaylara teorik sınavlarda 20’şer soruluk. İş sağlığı ve güvenliği, kalite, çevre güvenliği, mes leklerine özgü teknik bilgi bilgisini içeren soruları yönelteceğiz. Belirli bir eşi ği geçmeleri hâlinde adaylar başarılı ola cak ve performansa dayalı sınavlara alacağız” dedi. Sınava girişin ön şartlarını anlatan Kadakal; “Sınava giriş şartları arasında kişilerin ehliyetleri, SRC belgeleri, psikoteknik raporları ve adli sicil kayıtlarının temiz olması gerektiğine bakıyoruz. Ön şartı sağlayan adaylar teorik ve performansa dayalı sınavlara katılıyorlar. Sınavın ilk olarak şehir içi toplu taşıma araçları olan ticari taksi, otobüs ve servis şoförü olan kadın adaylara uygulandı” diye konuştu.
UGETAM A.Ş. Personel Belgelendirme Şefi Erhan Öztürk; “İstanbul’da toplu ulaşımın daha güvenli hale gelmesi amaçlanıyor. UKOME’nin bunun la ilgili bir çalışması var. Milyonlarca insanı taşıyan şoförler bir sınava tabi tutulacak. Sınava girmek için aranan şartların içerisinde cinsel taciz suçlarının olmadıkları, uyuşturucu kullanmadıklarına dair bir ön başvuru şartımız var. Belgenin geçerlilik süresi 5 yıl. Bu sürenin sonunda yeniden sınav var. Belgenin gözetim sürecinde de bu suçlardan dolayı ceza alırlarsa, belgeleri iptal edilecek. Alt yapısı tamamlandıktan sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan hiçbir sürücü İstanbul’da toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak” dedi.