26 MAYIS 2019 PAZAR

Bataryada geri dönüşüm sektöre hayat verecek

Çin Sanayi Bakanlığı kullanım ömrünü dolduran elektrikli otomobil bataryalarının geri dönüştürülmesine dönük kapsamlı program başlatmaya hazırlanıyor...

Ekleme: 3 Ağustos 2018 Cuma 20:40/ Güncelleme: 3 Ağustos 2018 Cuma 20:40
Günümüzde elekrtikli otomobiller sayısal olarak benzinli ya da dizel otomobillere henüz üstünlük sağlamamış olsa da ilerleyen yıllarda pazar hakimiyetini ele geçirmesi bekleniyor. Ancak, bu durumun doğal bir sonucu olarak kullanım ömrünü dolduran bataryaların ciddi bir problem haline gelecek olması kafaları karıştırıyor. Sektörünün bazı üreticileri bu konuda düşünedursun, Çin ilk hamleyi yaptı bile.
Çin Hükümeti kapsamlı bir geri dönüşüm programıyla atık batarya sorununu kökten çözmek için Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ilk adımı attı. Bakanlık, 17 şehir ve bölgede pilot program başlatmaya hazırlanıyor. Otomobil ve pil üreticileri ile hurdacıların iş birliği yapacağı pilot programda hükümet, bu üç farklı kategorideki kuruluşa finansal destek sağlayıp, teşvik etmek için hazırlık yapıyor.
Hükümet, bu konuda denetimi elden bırakmıyor. Sana yi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, bu sürecin denetlenebilmesi, elektrikli otomobil bataryasının üretim aşamasından geri dönüşüm aşamasına kadar takip etemesi için bir platform dahi oluşturmayı da ihmal etmiyor. Çin’de, 2020’ye kadar 2 Milyon’dan fazla elektrikli otomobilin yollarda faaliyet göstermesinin beklenmesi dönüşümün önemini açıklıyor.
Bakanlık, ilk yaptığı araştırmalarda, 2020 yılının sonunda 170 Bin ton atık bataryanın ortaya çıkabileceğini belirtirken, geri dönüşüm sorununu henüz çok büyümeden ele almak istiyor. Çin Hükümeti, elektrikli otomobil üretimini desteklemesi  yanında batarya üretimini belli bir standarta oturtarak  denetim altına alıp, yine ilk olmanın adımına hazırlanıyor. Görülen o ki, sektör bu çalışmayla hayat bulacak!