26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Bir şehir daha yasakladı

Almanya’nın Stuttgart Şehri de Euro 5 ve altındaki standara sahip tüm dizel araçların trafiğe çıkışını 2019 Ocak Ayı itibariyle yasaklama kararı aldı...

Ekleme: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 01:51/ Güncelleme: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 01:51
ALMANYA’da mahkemenin şehirlere dizel araçları yasaklama yetkisi vermesinin ardından bir şehir daha dizel yasağı başlatıyor. Stuttugart’ta gelecek yıldan itibaren Euro 5 ve altındaki standarta sahip dizel araçlar trafiğe çıkamayacak. Baden-Wuerttemberg Yönetimi Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek kararın gerekçesini artan hava kirliliğine önlem almak. Almanya’da dizel yasağını ilk başlatan şehir Hamburg olmuştu. Eyalet Meclisi Yeşiller Partisi Grup Lideri Andreas Schwarz, Euro 5 standardındaki dizel araçların da detaylı bir araştırma sonrası kulanılıp, kullanılamayacağına karar vermelerini önerdi. Schwarz, toplu taşıma ağlarının yaygınlaştırılması ve elektrikli araçların teşvik edilmesi gibi önlemlerin etkilerini de yakından izleyeceklerini söyledi. 
Yapılan ölçümlere göre başta Hamburg, Münih ve Stuttgart olmak üzere Almanya’da pek çok kent merkezi toksik ve solunum yolları hastalıklarına neden olan nitrojen oksit partikülleri (NOx) seviyesi açısından AB sınırlarının üzerinde. Baden-Wuerttemberg Yönetimi, Andreas Schwarz’ın önerisini dikkate alarak, gelecek yıl ortasına kadar hava kalitesinde ilerleme göremediği takdirde Euro 5 araçları da 2020’de yasaklayacak.