21 MAYIS 2019 SALI

“Sıfır Emisyon” otobüs desteği

İngiliz Hükümeti, otobüs şirketlerinin çevre dostu otobüs yatırımları için milyonlarca sterlinlik yeni bir destek verme kararı aldı...

Ekleme: 27 Nisan 2018 Cuma 21:11/ Güncelleme: 27 Nisan 2018 Cuma 21:11
İngiltere ile Galler’deki toplu taşıma operatörleri, ultra düşük emisyonlu otobüs satın almak için hükümetin ayırdığı 48 Milyon Sterlin’lik fondan pay almaya hazırlanıyor. Ulaştırma Bakanı Nusrat Ghani, emisyonların azalmasını amaçlayan ve daha temiz, daha yeşil yolculuk sağlayacak düşük emis- yonlu bir planlama yaptıklarını açıkladı.
 
Ghani; “Her türlü ulaşımda sera gazı emisyonunu azaltmak için her zamankinden daha çok çaba harcıyoruz. Otomobil, kamyonet, kamyon ve otobüsler de dahil, 2050 yılına kadar egzoz salımını önlemeye kararlıyız. Bu iddialı hedefe ulaşmak için de önümüzdeki 10 yılda sektörünün önemli ölçüde değişmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.
 
Daha Yeşil Yolculuklar İcra Kurulu Başkanı Claire Haigh de; “Şu an hizmette olan dizel otobüsler, 20 kat daha fazla yolcu taşımalarına rağmen, yine de egzos salımı açısından bizleri ve dolayısıyla küresel çapta herkesi rahatsız ediyor. Otobüsler, aynı zamanda topluluklarımızın can damarı ama bu teknolojiye yenik düşmüşlerdir” diyor.
 
Başbakan Theresa May, Aralık 2018’de sıfır emisyonlu bir araç zirvesine ev sahipliği yapacaklarını duyurdu. Başbakan May, ayrıca, ulaşım sektörüne za- rarlı emisyon için destek olmayı da taahhüt etti.