21 MAYIS 2019 SALI

Kadın gücünün “Yıldız”ları

Otomotiv sektöründe kadın istihdamına yönelik çalışmalarıyla öne çıkan Mercedes-Benz Türk, yüzde 34’lük beyaz yaka çalışan kadın oranıyla sektörün öncü şirketlerden olmayı sürdürüyor...

Ekleme: 9 Mart 2018 Cuma 23:22/ Güncelleme: 9 Mart 2018 Cuma 23:22
Mercedes-Benz Türk, her geçen gün artan kadın çalışan sayısında cinsiyet eşitliğine dayalı kurum kültürü yaratma hedefine doğru çalışmalarını iddialı bir şekilde sürdürürken, ka- dın istihdamı konusunda ana şirketi Daimler’in hedefleri ile aynı paralelde ilerliyor. Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında beyaz yaka kadın çalışan oranı yüzde 34’e ulaştı. Ayrıca, şirketin üst yönetim kadrolarında çalışan kadın sayısı son 10 yılda 6 kat arttı ve 2018 yılında yüzde 22 seviyesine çıktı.
Doğum sonrası süt izni, şirket içindeki özel emzirme odaları, çocuk bakımı desteği gibi kadın çalışanlara yönelik uygulamaları bulunuyor. Kadın çalışanların sendikalaşma oranı, eşit ücret olanakları ve terfi süreçleri ile çalışma hayatında cinsiyet eşitliğini teşvik etmesiyle Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Ge- nel Müdürlüğü tarafından her yıl verilen “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü”nün de sahibi oldu.