18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

AB’den çevre denetim kararı

Çevre politikalarında AB normlarından uzaklaştığı için Brüksel’in sıkı takibindeki Çek Cumhuriyeti’nde pek çok bölgede, trafik düzenlemeleri dahil toplu taşıma alanında yeni politikalar gündeme geldi...

Ekleme: 23 Şubat 2018 Cuma 21:46/ Güncelleme: 23 Şubat 2018 Cuma 21:46
ÇEK Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’nin (AB) çevre koruma politikası kapsamında üye ülkeler için öngördüğü kriterleri karşılayamayan ülkelerden biri. Avrupa Birliği Komisyonu Çevre, Denizcilik ve Balıkçılık politikalarından sorumlu komiseri Karmenu Vella tarafından takip edilen Prag, ülkenin pek çok bölgesinde hava kirliliği değerlerini birlik düzenlemelerine uyumlu hale getirmeye çalışıyor.
Vojtech Maca, Charles Üniversitesi, Çevre Araştırmaları Merkezi: “Kirlilik değerleri öngörülen limitin iki katı. Örneğin Prag için kirliliğin en temel kaynağı ulaşım sektörü. Isınma veya fabrikalarda da çok büyük sorun görünmüyor. Büyük şehirlerle kasabalar arasında da da değerler farklı. Daha çevreci bir ulaşım politikasına yoğunlaşıyoruz. Ayrıca bazı enerji üretim tesislerinin modernize edilmesi gerekiyor” diyor.
Vladislav Smrz, Çek Cumhuriyeti Çevre Bakanı Yardımcısı: “Neler yaptığımızı, gelecek planlamamızı, uygulayacağımız temel önlemleri raporladık. Çek Cumhuriyeti’nde çevre politikasını olumsuz etkileyen sorunlar 4 alandan kaynaklanıyor. Konut ısınma sistemleri, ulaşım, sanayi ve sınır ötesi hava kirliliği etkisi. Otomobilleri şehir merkezi dışına çıkarmamız gerekiyor. Bu yüzden de çevre yollarını mümkün olduğunca çabuk bitirmemiz en önemli iş olarak görünüyor.”
Kuzey ve Güney arasındaki kavşak noktalarında ortaya çıkan kirliliğin kısmi bir nedeni de uluslararası taşımacılık kaynaklı. Bunun için de devletlerarası bir çabaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak, Çek Çevre Bakanı Yardımcısı komşularıyla işbirliği araçlarının sınırlı olduğu görüşünde israrını sürdürüyor.