15 ARALIK 2018 CUMARTESİ

“Fosil Yakıt” etkisi 2020’de bitecek!

Güneş ve rüzgâr bazlı yenilenebilir yeni enerji kaynakları geçmişin gözbebeği fosil yakıtlardan daha ucuza elde edilince, hükümetlerden sonra şirketlerin de ilk tercihleri arasında yer aldı...

Ekleme: 26 Ocak 2018 Cuma 00:11/ Güncelleme: 29 Ocak 2018 Pazartesi 00:11
Günümüze kadar elde edilme maliyetlerine rağmen dünya ekonomisinin ana taşıyıcısı olmayı sürdüren fosil yakıtlar, daha ucuz enerjiler karşısında eski ekonomik gücünü kaybedecek gibi görünüyor. Günümüzde, alternatif olarak dünya gündeminde ki bu enerji kaynaklarına hükümetlerin yanı sıra enerji şirketlerinin ilgisi bunun ilk işaretleri.
 
Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu- IRENA’nın Ocak Ayı içinde yayımladığı raporda; 2020’de temiz enerji kaynaklarının maliyetlerinde çok ciddi düşüş görüleceği belirtildi. Raporda, bu düşüşle beraber, temiz enerji kaynaklarının fosil yakıtlara göre   bazı durumlarda daha çok ucuzlayabileceği görüşüne de yer veriliyor.
 
Raporda, G20 ülkelerinde fosil yakıtlarla enerji üretiminin kilowatt/saat başına 0.05 ile 0.17 Dolar arasında olduğu belirtiliyor. Bu ülkeler listesinde ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Hindistan ve Almanya da yer alıyor. 2020’de, küresel yenilenebilir kaynakların kilowatt/saat başına 0.03 Dolar ile 0.10 Dolar’a inmesinin beklendiği belirtiliyor.
 
Güneş enerjisi ve karada rüzgar santralleri üretim maliyetinin 2019’da kilowatt/saat başı 0.03 Dolar’a düşeceği, termal güneş ener- jisi ve deniz rüzgar santral çözümleri üretiminin 2020-22 arasında kw/s başına 0.06-0.10 Dolar olması bekleniyor. Raporda, ki; olasılığın gerçekleşmesi halinde, fosil yakıtların pabucu dama atılacak görünüyor.  
 
 
IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin; “Bu yeni dinamik, dünya çapında enerji modellerinde büyük bir değişim yaratacak. Bu kadar büyük çapta gelişme beklenmiyordu ancak, bu sayede yenilenebilir enerji, geleneksel küresel enerji bakışını darmadağın edebilir” derken, yönlenişin eskisinden daha fazla netleşeceğine dair ilk sinyali veriyor.