17 ŞUBAT 2019 PAZAR

Petrol piyasasını elektrik çarpacak!

Petrol ve doğalgaz oyuncularının yaptığı analizine göre, petrol piyasaları elektrikli araçların giderek artan popülaritesi karşısında endişeli...

Ekleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 02:03/ Güncelleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 02:03
“PETROL piyasalarının önümüzdeki 10 yıl içinde bir kusursuz fırtına yaşama ihtimali güçleniyor” diyen, KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen; “Elektrikli araç teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve yatırım haberleri fosil yakıt üretim yatırımlarının yavaşlamasına yol açıyor. Örneğin, Tesla elektrikli kamyonunu tanıttı. Elektrikli araçlarla yük taşımacılığının da yapılabileceği vizyonu somutlaştı. Diğer tarafta ise bu gelişmeler fon yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Norveç Ulusal Varlık Fonu fosil yakıtları portföyünden çıkarma sinyali verdi. Norveç gibi bazı ülkeler, fosil yakıt kullanan araçların satışını tamamen sona erdirme planları nı şimdiden yaptı. Bunlara kar şılık OPEC ülkelerinin elinden gelen ise üretimde kısıntıya giderek fiyat istikrarını sağlamak ve arz fazlasını engellemek. Hatta, bu defa alınan karara, daha önce muaf tutulan OPEC üyeleri Nijerya ve Libya da dâhil edildi. Kısa vadede kısıntının devam etmesi olumlu karşılansa da bu söz konusu hedeferde gerçek bir fikir birliğinin ya da sürekli uyumun sağlanacağı anlamına gelmiyor” dedi.
OPEC’in arz talep tahminlerine de değinen Bilirgen; “Arz ve talep OPEC’in tahminine ve hedeflerine göre ilerlediği takdirde, ticari ham petrol stoklarının düşüşü sürerek 2018’in üçüncü çeyreği sona ermeden 5 yıllık ortalama seviyesine gerileyecek. Başta, Rusya olmak üzere diğer önemli oyucular ise temkinli davranıyor. Öte yandan, Suudi Arabistan’ın politikası, Veliaht Muhammad bin Salman’ın iktidarını sağlamlaştırmaya dönük kısa vadeli hedefe yoğunlaştı. Bu durum muhtemelen kesintileri 2018 kaldırmama ısrarının süreceği anlamına geliyor” diye konuştu.
Bilirgen, 2018’in ilk çeyreğiyle ilgili şu perspektifi çizdi; “ABD, kaya petrolünde üretimi artırarak rekabeti daha da hızlandırma niyetinde. Petrol fiyatlarındaki artışla birlikte ABD’li üreticiler de üretimlerini artırıyor. Bu gelişme karşısında OPEC üyelerinin verebileceği tepki, kısıntı kararlarını kademeli olarak geri almaya başlamak ya da üretim hedeflerini daha sık gözden geçirmeyi içeren bir stratejiyi hayata geçirmek olabilir. Böylece, stok tehdidi ortadan kalktıktan sonra pazar payını aşamalı olarak geri alma politikası izleyebilirler. Ancak, Suudi Arabistan’ın üretim kısıntısının 2018 yılı sonuna kadar devamında ısrarcı olması ve hiçbir tarafın anlaşmayı 2018’in ilk çeyreğinin sonunda aniden kesmeyi istememesi nedeniyle, anlaşmayı aynı üretim hedefleriyle 2018 sonuna kadar uzatma kararı alındı. Bununla beraber pazar paylarını geri almak isteyen an- laşma katılımcıları 2018 yılın- da muhtemelen daha fazla hile yapmaya başlayacak, fiyat artışlarını sınırlandıracak ve yılın ikinci yarısında Suudi Arabistan’ı üretim hedeflerini gerçekleştirme yolunda daha yalnız bırakacak” dedi.