17 ŞUBAT 2019 PAZAR

Her taşın altından İstanbul çıkıyor!

5 büyük şehrin trafik yoğunluğu derecesine göre; İstanbul trafik yoğunluğunda rakiplerinin önene geçti. Trafik cezasında da birinci!..

Ekleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 01:51/ Güncelleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 01:51
İSTANBUL-İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya’nın mercek altına alındığı trafik yoğun- luğu analizinde hafta içi ve hafta sonu ayrı ayrı incelendi. Analize göre; İstanbul sürücülerin en çok trafik çilesi çektiği şehir olurken, İzmir’in hafta içi bazı saatlerde İstanbul”u bile geçtiği gözlemlendi. Beş büyükşehir arasında en az tra- fik Antalya’da kaydedildi. Öte yan- dan, İstanbul’da en çok kaza uyarısı bırakılan bölgeleri belirlendi. Kullanıcıların kaza noktası olarak işaretlediği yerlerin dikkate alındığı analizde köprülerin civarı, ana yolların ayrımları, kavşaklar öne çıkarken, son yılda kaza sayısının azalması şaşırttı. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya’da yaşanan trafik yoğunluğunu, iş hayatı ile eğitim-öğretimin hareketlendiği Eylül-Kasım arası (11 Eylül - 26 Kasım 2017) analiz edildi.
 
YOĞUN GÜNLER  
Analizde trafiğin en sıkışık olduğu saatler, hafta içinde herkesin işe ya da okula gittiği sabah saatleriyle eve döndüğü akşam saatleri olarak belirlenirken, Cumartesi günleri de yüksek yoğunluk derecesiyle dikkat çekti. Megakent İstanbul, Türkiye’nin en kötü trafi- ğine sahip şehirleri arasında zirvede yer aldı. İstanbul’da hafta içi akşam saatlerinde ortalama trafik yoğunluğu 10’luk derecelendirme sisteminde 7’ye çıktı. Söz konusu yoğunluk, özellikle; Çarşamba ve Cuma akşamları daha da arttı. 
Haftalık ve günlük analizine göre İstanbul’dan sonra en yoğun trafiğe sahip şehir Ege’nin incisi İzmir oldu. Özellikle Cuma günle- ri akşam saatlerinde 5 derecelik bir yoğunluklar yaşandı. Ayrıca, trafik yoğunluğunda haftaiçi 12:00 15:00 saatleri arasında İstanbul’u geride bıraktı. Trafik yoğunluğu bakımından sıralamada İstanbul , İzmir’den sonra Ankara ve Bursa illeri geliyor. Ankara’da trafik sıkışıklığı İzmir’in biraz altında seyrederken, Bursa’da hafta sonları Cuma akşamından başlayarak 4 derecenin üstüne tırmanan ciddi bir yükseliş gözlemleniyor. Turizmin kalbinin attığı Antalya ise analizin yapıldığı tarihlerde, beş büyükşehir arasında en az trafiğin olduğu şehir olarak belirlendi. Antalyalı’lar haftanın her günü, yoğunluğu 2 dereceyi bile bulmayan son derece rahat bir trafikte yaşamlarını sürdürdü.
Trafik yoğunluğu rekoruna sahip olan İstanbul’da, kaza olayları da kaçınılmaz olarak diğer büyükşehirlere göre daha fazla sayı- da yaşandı. İstanbul’un kaza noktaları analizini de yaptı. 2015-16 ile 2016-17 dönemlerini karşılaştıran analizde, İstanbul’da gerçekleşen kaza sayısında azalma gö- rüldü. İstanbul’da bir önceki yıl 7 bin 500 civarlarına kadar çıkan kaza sayısı, 2016-17 arasında 4 Bin civarlarına kadar düştü.
İstanbul’da bahar-yaz döne- minde kazalar artarken, sonbahar ve kış döneminde azalıyor. 2015 ve 2016 yıllarında ocak ayı en az kaza bildirimi yapılan ay olurken, yine aynı dönemde mayıs ayı ise kullanıcılar tarafından en fazla kaza uyarısı bırakılan ay oldu.