17 ŞUBAT 2019 PAZAR

Göç uyarısı!

İklim değişikliği etkisi konusunda uyaran uzmanlar, sığınma talep eden kişi sayısının bu yüzyılın sonuna kadar üçe katlanabileceğini söyledi...

Ekleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 01:48/ Güncelleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 01:48
ARAŞTIRMA kapsamında po litik ve ekonomik faktörler olmadan yalnızca iklim değişikliğine bağlı olarak milyon- larca insanın her sene Avrupa’dan sığınma talep edeceğini söyleyen araştırma lideri ve Colombia Üniversitesi Pro fesörü Wolfram Schlenker; “Avrupa’da evlerini terk et- mek zorunda kalmış ve yardıma muhtaç birçok insan sığınma talep edecek" dedi.
İklim değişikliğinin ileri kuraklık, sel, sıcak hava dalgası ve diğer aşırı hava koşullarıyla sonuçlanacağı tah- min edilirken, yaşanan iklim koşullarıyla özellikle Afrika ve Asya kıtalarının güney böl- gelerinde olmak üzere birçok kentte tarım yapmanın olduk ça zor olacağı söylendi.
AB Ortak Araştırma Merkezi ve ABD Enerji Departmanı'nın finanse ettiği ve Colombia Üniversitesi bilim insanlarının yürüttüğü araştırma kapsamında, 2000 ve 2014 yılları arasında Avrupa- ’nın 103 ülkesine yapılan göç başvuruları incelendi. Dört yıllık süreç kapsamında yıllık göç başvuruları 350 bin civarında gözlemlenirken, sıcaklık ve hava durumu gibi bazı çevresel faktörler başvurularla karşılaştırılınca, 20 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olan ülkelerin daha az sıcaklığa sahip ülkelere göre daha fazla sığınma talep ettiği görüldü.
Bilim insanları sıcaklık artışıyla Avrupa’da daha fazla insanın sığınma talebinde bu lunacağını söyledi.
Sera gazı emiliminin önüne geçilmediği takdirde küresel sıcaklığın 2.6 dereceden 4.8 dereceye yükselmesinin olası olduğunu söyleyen uzmanlar, 2100 yılına kadar 660 Bin kişinin daha Avrupa’dan sığınma talep edebilme olasılığının bulunduğunu ve bu oranın artacağını açıkladı.