18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

İzmir denizde gençleşti

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 yaş ortalamasıyla “Akdeniz’in en genç deniz filosunu” oluşturan 15 yolcu gemisi körfezde gövde gösterisi yaparak, İzmirliler’i denizci usulü selamladı...

Ekleme: 10 Kasım 2017 Cuma 22:00/ Güncelleme: 10 Kasım 2017 Cuma 22:00
 
İZMİR-Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi” kapsamında özel olarak tasarlanan ve üretilen 15 adet modern yolcu gemisinin tamamı hizmete girdi. Hafta sonu düzenlenen törenle İzmir’in efsane belediye başkanlarından İhsan Alyanak ile ülkemizin Nobel Kimya Ödüllü Profesörü Aziz Sancar’ın isminin verildiği gemilerin filoya katılmasıyla proje tamamlandı. Bu kapsamda üretilen 3 arabalı vapur da dahil edildiğinde, Belediye’ye ait 18 gemilik yeni filonun yaş ortalaması 1’e düştü. Böylece İzmir, Akdeniz’de toplu ulaşım hizmeti veren yerel yönetimler arasında “En genç deniz filosuna” sahip kent oldu.
İlk kez bir araya gelmeleri nedeniyle Körfez’de çeşitli düzenlerde geçiş yaparak sahildeki İzmirlileri selamladı. 1881 Atatürk gemisinin öncülüğünde peş peşe sıralanan Çakabey, 9 Eylül, Dario Moreno, Gezi, Soma 301, Vahap Özaltay, Cengiz Kocatoros, Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Attila İlhan, Aziz Sancar, İhsan Alyanak, Foça ve Metin Oktay gemileri, farklı düzenlerde küçük bir gösteri sundu.
Modern, konforlu, hızlı ve çevreci gemilerden oluşan filonun İzmir’in deniz ulaşımındaki ayrıcalığı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Körfez’den maksimim düzeyde yararlanmak istiyoruz. Şu anda vapur ihtiyacımızı 50 seneliğine karşılamış durumdayız. İlave gerekirse bu takviyeleri de yapacağız. Körfez’deki ulaşımı güçlendirmek için yeni iskeleleri de devreye alacağız. Güzelbahçe İskelesi bitmek üzere. Karantina İskelesi 2018 yılında hizmete girecek ama deniz ulaşımını artırmak için en önemli nokta Ma- vişehir İskelesi. Karşıyaka kıyı planları onaylanmadığı için Mavişehir İskelesi’nin inşaatına ve taramasına henüz başlayamıyoruz” diye konuştu.