20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

İstanbul’a 350 elektrikli otobüs

İETT Genel Müdürü Emecen; “Alımı planlanan 725 otobüsün 350’si elektrikli olacak. Bunun yanında duraklarda ve garajlarda güneş enerjili çözüm çalışmalarına da devam edeceğiz” dedi...

Ekleme: 10 Kasım 2017 Cuma 21:14/ Güncelleme: 10 Kasım 2017 Cuma 21:14
İSTANBUL-İETT Genel Müdürü Arif Emecen, 2017 bütçesinde de daha önce olduğu gibi teknoloji yatırımlara ağırlık verildiğini belirtti. Dünya ulaşımında elektrikli araç dönüşümünün ilk sıralarda yer aldıgı ve geri kalanın da durumun farklılığını beliren Arif Emecen; “İETT, dünya enerji trendlerini yakın takip etmekte,stratejilerini bu yönde oluşturmaktadır. 2017 bütçesinde alımı planlanan 725 otobüsün 350’si elektrikli olacak. Bunun yanında yenilenebilir enerjilerden sürdürülebilir çözümler elde edebilmek adına duraklarda ve garajlarda güneş enerjili çözüm çalışmaları yapılıyor” dedi.
BM Çevre Programı’na göre, yılda 1 Milyar’dan fazla kişinin hava kirliliğine maruz kaldığına dikkati çeken Emecen, İETT’nin izlediği çevreci stratejilerle sektörde öncü bir kuruluş olmayı hedeflediğini, İETT otobüslerinin emisyon değerlerinin AB normlarına uygun olduğunu belirterek; “2017 yılında yüzde 100 elektrikli otobüslerle Tarihi Yarımada’da oluşturulacak sıfır emisyonlu bölge hedefine katkıda bulunacağız” diye konuştu.
Emecen, İETT olarak toplu ulaşım stratejilerini oluştururken, yolcu güvenliğini ön plana aldıklarını ve can taşıdıklarının bilincinde olduklarını ifade ederek; “Bu kapsamda yapmış olduğumuz Kara Kutu ile kazalara sebebiyet verecek etkenlere proaktif çözümler üretmekteyiz. İETT, hareketliliğin bir hizmet olarak sunulması konseptinin hayata geçirilmesi için ulaşım modlarına tek noktadan bakılmasını sağlayacak bir ulaşım yönetim sistemi üzerinde çalışmalarına tüm hızı ile devam ediyor. Bu sistemle toplu ulaşımın özel araç kullanımından daha fazla tercih edilebileceği kalitede ulaşım sistemi kurulmasını ve tam entegresyonunu hedefliyoruz” dedi.