16 KASIM 2018 CUMA

Daimler AG yenileniyor

Otomativ sektöründe daha dinamik ve daha güçlü bir hale gelmeyi planlayan Daimler AG, Mercedes-Benz otomobil birimi ile Daimler Trucks birimini ayırıp, yeni bir süreci başlatıyor...

Ekleme: 20 Ekim 2017 Cuma 22:03/ Güncelleme: 20 Ekim 2017 Cuma 22:03

Daimler AG, daha da çevik olmak için Mercedes-Benz otomobil ile Daimler Trucks birimlerini ayırarak yeniden yapılanmaya gidiyor. Bunun için 118 Milyon Dolar’lık bir kaynak ayıran Daimler, böylelikle daha çevik bir yapıya sahip olmayı hedefliyor. Daimler AG Finans Müdürü Bodo Uebber konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Sadece müşterilerimize olabildiğince yakın olmakla kalmamalı ayrıca, pazardaki gelişmelere doğrultusunda, olabildiğince hızlı ve esnek aksiyon almalıyız” dedi.

Geçen yıl 181 Milyar Dolar’lık satış gerçekleştiren şirket, sahip olduğu birimlerden hiçbirini satma planlarının olmadığını açıkladı. Bölünmenin gerçekleşmesi durumunda Mercedes-Benz, çatı şirketi Daimler AG’den ayrılarak faaliyetlerini bağım- sız bir şekilde yürütecek. Ayrıca, Daimler, her biri bağımsız üç şirkete bölünecek. Financial Services AG dışında kurulacak şirketlerinden birisi Mercedes-Benz otomobil ve kamyonetlerinin diğeri ise kamyon ve otobüslerin operasyonlarını yürütecek.