19 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA

Bizero Projesi’nde e-Pedallar çalışıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde “Bizero Projesi” kapsamında kampüsler arası ulaşımda elektrikli bisikletler kullanılmaya başlandı...

Ekleme: 29 Eylül 2017 Cuma 21:47/ Güncelleme: 29 Eylül 2017 Cuma 21:47
İSTANBUL- Boğaziçi Üniversitesi daha az enerji kullanımı ve çevreye daha duyarlı bir ulaşım sistemi için kampüs içinde elektrikli bisiklet dönemi başlattı. Boğaziçi Üni- versitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Gökaşar’ın yürütücülüğünü yaptığı, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı liderliğinde 2012’de “Üniversiteler İçin Trafik Kontrol Merkezi Projesi” kapsamında kurulan Boğaziçi Üniversitesi Akıllı Ulaşım Sistemleri Laboratuvarı tarafından geliştirilen kampüs içinde elektrikli bisiklet kullanılmasına ilişkin projeye yeni eğitim döneminde 2 istasyon ile başlandı.
Daha sonra, Bizero Projesini geliştiren Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Mehmet Akıncılar ise Türkiye’nin ilk ve tek dünyanın sayılı elektrikli bisiklet paylaşım sistemini Boğaziçililer’e sundukları için mutlu olup dünyaya ayak uydurabilmenin ülkemiz adına gururunu taşıdıklarını belirtti.
Demo sürümünün ana kampüslerde başladığını ifade eden Akıncılar, “İlerleyen aylarda proje Hisar, Uçaksavar, Kandilli ve Kilyos kampüslerinde de yer alacak. Bununla beraber diğer üniversitelerde de aynı şekilde ulaşım problemlerini çözmek hedefleniyor” İfadelerini kullandı.