19 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA

İzmir’de binlerce ağaç kurtarıldı

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosu ile hizmet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevreci yatırımının karşılığını kısa sürede almaya başladı...

Ekleme: 26 Ağustos 2017 Cumartesi 01:40/ Güncelleme: 26 Ağustos 2017 Cumartesi 01:40
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdaki çevre duyarlılığı nın en somut örneklerinden birini de hizmete aldığı elektrikli otobüslerle gösterdi. Tamamen yerli teknolojiyle üretilen 20 elektrikli otobüs satın alarak “Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüs filosu”nu kuran İzmir’in yerel yönetimi, bu önemli yatırımın meyvelerini de toplamaya başladı. İlk sefere başladığı 2 Nisan’dan bu yana 1 Milyo’nun üzerinde yolcu taşıyan elektrikli otobüslerle 162 Bin 692 litrelik akaryakıt kullanımından tasarruf edilmiş ve 436 ton karbondioksit salımının önüne geçilmiş oldu. Bir başka hesaba göre, geçen 4.5 aylık süre içinde akaryakıtla çalışan otobüslerin yaratacağı salımı temizleyebilmek için 10 bin 947 ağaca gereksinim duyulacaktı. 
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği “Elektrikli Otobüs ve Güneş Enerjisi Santrali Entegre Projesi”, bu alanda dünyada ilk olması nedeniyle “Çevre ve Sürdürülebilir Gelişme Ödülü”ne layık görüldü.