26 MART 2019 SALI

Anadolu Isuzu’dan “Akıllı Mobilite”

Akıllı, çevreci, güvenli ve de düşük maliyetli geleceğin toplu taşıma aracını tanıtan Anadolu Isuzu, “Akıllı Mobilite” çalışmalarını açıkladı...

Ekleme: 6 Ağustos 2017 Pazar 11:01/ Güncelleme: 6 Ağustos 2017 Pazar 11:01
ANADOLU ISUZU Ar-Ge merkezinde yüzde 100 Türk tasarımcı ve mühendisler tarafından geliştirilecek olan “Elektrikli toplu taşıma aracı projesi ve akıllı mobilite sistemle- ri”, Orman ve Su İşleri Bakanı Vey- sel Eroğlu’nun katıldığı bir toplantıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen belediye başkanlarına tanıtıldı. Toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Erzurum Milletvekili Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan ile şirket yöneticileri ve çalışanları katıldı.
Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üretim gücüne 33 yıldır katkıda bulunduklarını vurgulayarak, Anadolu Isuzu’nun sektördeki konumuna dikkat çekti. Arı- kan; “Anadolu Isuzu kalitesiyle; midibüs, otobüs, kamyon, kamyonet ve Pick-up’ların dünyadaki üre- tim merkezlerinden biri olarak, 23 yıldır ihracat yapıyoruz. Bugün Fransa’dan İtalya’ya, İspanya- ’dan Litvanya’ya kadar onlarca AB ülkesinde ve Afrika’nın dahil olduğu diğer kıtalarında, Türk tasarımcı ve mühendislerinin geliştirdiği ve Anadolu Isuzu fabrikala- rında üretilen araçların satılmasından, ülke ekonomisine yaptığımız katkıdan gurur duyuyoruz. 12 yıldır ülkemizin Midibüs İhracat Şampiyonuyuz. Önemli bir yatırımla hayata geçirdiğimiz 6 Bin 220 m2 kapalı alana sahip Ar-Ge merkezimiz ile çalışmalarımıza tüm hızla devam ediyoruz. Bugün, ithal çözümlere ihtiyaç duymadan en ileri teknolojilerle üretim yapabilme kapasitesine sahibiz.”
 
AKILLI ÇEVRECİ
“Anadolu Isuzu olarak ulaşımın geleceği için üretime hazırız” diyen, Arıkan; “Artık, yeni sanayi devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti, Akıllı Şehirler çağındayız. Alışılagelmiş çözümlerin dışına çıkan, daha özgür bir dünyada yaşıyoruz. Şehirleşmenin hızla yükseldiği bu modern hayat, bir yandan da ulaşımı karmaşıklaştırıyor. Günümüzde raylı sistemlerin çok daha konforlu olduğunu ve herkesin hayali olduğunu görüyoruz. Ancak her kentin, yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle bu hayallerini gerçekleştirme imkânı yok. Bugün ideal ulaşım sistemi; düşük işletim, yatırım ve bakım maliyeti olan, uzun ömürlü, yüksek kapasiteli, güvenli, konforlu, çevreci, sessiz ve en önemlisi akıllı olarak tanımlanıyor. İşte, bu noktada Anadolu Isuzu olarak, belediyelere kentlerinin ulaşımını rahatlatmak için tüm bu özellikleri içeren yeni bir çözüm sunmak için çalışmalara başladık. Dünya’da toplu taşıma araçlarında önemli bir aşamaya imza atarak, 24 metre uzunluğun- da, çift körüklü ve 300 yolcu taşı- ma kapasiteli, elektrikli toplu taşıma aracımızı geliştirmeye başlıyoruz. Akıllı mobilite sistemine sahip elektrikli toplu taşıma araçlarımızın, düşük yatırım ve işletim maliyetleriyle kentlerin ulaşım sorununa çare olacağına inanıyoruz. Türkiye için hız kesmeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.