18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

Daimler’den pil fabrikası

Daimler AG, çevreye saygılı otomobiller üretmek konusunda büyük bir adım atarak Almanya’da yeni Lityum-iyon pil fabrikasını açıyor...

Ekleme: 27 Mayıs 2017 Cumartesi 15:02/ Güncelleme: 27 Mayıs 2017 Cumartesi 15:02
Tesla’yı alt etme çabasının bir yatırımı olarak değerlendirilen Daimler AG’nin Lityum-iyon fabrikası 50 dönüm arazi üzerine kurulacak ve 2018 yılında açılacak. Fabrika, Daimler AG’nin sahibi olduğu pil üretim tesisinin yakınında bulunacak, devreye alındığında da pil üretimini dörde katlayacak.

Mercedes-Benz’in patronu Dieter Zetsche; “Otomotiv endüstrisi büyük bir değişim içerisine girdi ve biz de kendimizi bu değişimin öncülerinden olarak görüyoruz. Kamenz'de açılacak pil fabrikası gelecek için planladığımız elektrikli araç saldırısında önemli bir parça oluşturacaktır” diyor.

Zetsche; “2022’ye kadar 10’un üzerinde elektrikli otomobile sahip olacağız. Ayrıca, hibritleştirme konusunda atılımlar yapıyoruz. EQ markasıyla özel bir e-mobilite ekosistemi kuruyoruz. Bu da bizim bu konuda ne kadar kararlı olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu. Alman üretici, elektrik otomobilleri pazara sunmak konusunda biraz gecikmiş olsa da 2022’ye kadar pazara sunmayı planladığı elektrikli otomobil sayısı kayda değer.