18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

Dizel araçlar sanılandan daha fazla insan öldürüyor

Yapılan araştırmalara göre dizel araçların çevreye verdikleri hasar, sanıldığından çok daha fazla. Dizel araçlardan yayılan nitrojen azot sebebiyle geçtiğimiz yıl 38 bin kişinin erken öldüğü savunuluyor

Ekleme: 21 Mayıs 2017 Pazar 14:36/ Güncelleme: 21 Mayıs 2017 Pazar 14:36
Özellikle son yıllarda Avrupa’da iyice sıkı hale getirilen emisyon düzenlemeleri, çevreye yeterince olumlu yansımış görünmüyor. Yeni bir araştırmaya göre dizel araçların yol açtığı hava kirliliği olması gereken seviyenin çok daha üzerinde. Colorado Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünya genelinde dizel araçlar normalin 4.5 Milyon ton üzerinde nitrojen azot yayıyor. Bu miktarın büyük bölümü kamyon, otobüs gibi uzun araçlardan kaynaklanırken, aşırı emisyonun tavan yaptığı yer ise Avrupa kıtası. Her yıl 28 Bin 500 civarında azot kirliliği kaynaklı ölümlerin 11 Bin 500’ü Avrupa’da yaşanıyor.

Bilim insanları dizel araçların yaydığı nitrojen azotun son bir yılda 38 Bin insanın erken ölümüne yol açtığını savunuyor. Araştırmacılar, buna rağmen insanların hava kirliliği konusunda hala son derece bilinçsiz davrandığı görüşünde. Dizel ve emisyon deyince akla ister istemez geçtiğimiz yıla çok büyük damga vuran Volkswagen emisyon skandalı geliyor. Ancak, akademik araştırmaya konu olan daha büyük bir emisyon kirliliği. Colorado Üniversitesi’nden Daven Henze’ye göre, mevcut emisyon düzenlemelerinden daha sıkı bir çalışma yürütülmesi gerekli. Araştırmacılar, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, 23 yıl içinde 183 Bin 600’e yükseleceğini belirtiyor.