24 OCAK 2019 PERŞEMBE

Zeki altyapı küresel doğa dostu 5 şehir

Tüketimin toplumlar üzerindeki maymun iştahı ve sanayileşmenin tavan yapması, her geçen gün doğal şehir kavramına biraz daha yaklaşmamızı sağlıyor

Ekleme: 9 Nisan 2017 Pazar 16:26/ Güncelleme: 9 Nisan 2017 Pazar 16:26
Dünya üzerinde bu alanda şehirlerinin yaşam fonksiyonlarını dizayn eden uygulamaları kullanmaya başlayan en önemli 5 şehir var. Bu şehirler yaptıkları bu çevre ve doğa dostu çalışmalarla diğer şehirlere de örnek olurlar
 
1. Kopenhag - HOLLANDA
 
Hollanda Hükümeti, 2009’da aldığı bir kararla 2025’de başkent Kopenhag’ın dünyanın ilk karbon nötr başkenti olacağını açıkladı. Yeni ve doğa dostu bir ısınma sistemi ile bunu başarmayı hedefleyen hükümet, eski nesil ısıtma sistemlerine oranla %70 oranında ısı enerjisinden tasarruf ediyor. Ayrıca, şehrin %45’ini bisiklet kullanmaya teşvik edip hem tasarruf, hem de sağlık açısından önemli bir adım attı. Bisiklet otobanları ve toplu ulaşım ağları, sera gazı salımını azaltıyor, kentlinin sağlığına pozitif etki yapıyor.
 
2. San Francisco - ABD
 
Geliştirdiği enerji verimliliği, tasarruflu enerji kullanımı, ulaşım planlama teknolojileri ile San Francisco, sürdürülebilir ve temiz enerji konularında oldukça önemli çalışmalar yapan bir şehir. Şehrin ulaşım ağında elektrikli hibrid otobüsleri, sıfır emisyon üreten hafif trenler kullanılarak doğaya ve enerji tasarrufuna katkı sağlanıyor. 2020 yılında sıfır atık üreten bir şehir olmayı hedefleyen San Francisco, bu ve benzeri geri dönüşüm, tüketim azaltma ve sürdürlebilir gıda gelişmeleri ile oldukça yol almış durumda.
 
3. Vancouver - KANADA
 
İklim değişikliğine karşı yürüttüğü çalışmalarla adından bahseden Vancouver şehrinin de 2020 için hedefleri büyük. 1990 yılında Kuzey Amerika’da iklim değişikliğine karşı uygulanması için bir rapor hazırlayan Vancouver, 2020 yılı için de çevreci işler oluşturacak, kamusal sera gazlarını azaltacak ve şehirde çevreci binaların sayısını artıracak bir planı uygulamakta. 2050 yılında %100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi planlayan Vancouver; bunu ısınma, soğutma ve ulaşım için de gerçekleştirmeyi hedefliyor.
 
4. Stockholm - İSVEÇ
 
2010 yılında “Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen İsveç başkenti, 2050’de fosil yakıt kullanımını bırakmış olmayı hedefliyor. Petrol kullanmayı bırakıp bölgesel ısınmaya geçen Stockholm, emisyonları azaltmak için şehirdeki tüm binaların kullanabileceği bir merkezi sistem kurmaya çalışıyor. İsveç’in sera gazı salınımının azalmasında en büyük etken olarak gösterilen bu sistem şehirdeki binaların %80’inin su ve ısınma ihtiyacını karşılanıyor.
 
5. Singapur SİNGAPUR
 
Ülkesiyle aynı adı paylaşan başkent Singapur Asya’nın en çevreci şehirlerinden biri. 2030 yılına kadar enerji verimliliğini %35’e çıkarmayı ve şehirdeki binalarının tamamının yeşil sertifika almasını hedefliyor. Ulaşımda da revizyonlar gerçekleştirmeyi planlayan şehir, sahip olunan otomobil sayısına da sınır getirdi. Singapur’un en büyük hedeflerinden biri de, bisiklet kullanımını yaygınlaştırıp, sera gazı salınımını büyük oranda engellemek.